Na lotnisku w Dublinie będzie tłoczno
Irlandzki Urząd ds. Lotnictwa Cywilnego (IAA) podjął właśnie decyzję, która największy wpływ będzie miała na pasażerów przylatujących i odlatujących z portu lotniczego w Dublinie, a wszystko przez kwoty przepustowości.
W związku z limitem pasażerów, jacy mogą każdego roku przewijać się przez Dublin Airport, IAA nałożyło na lotnisko limit w wysokości 14,4 miliona pasażerów, jacy mogą zostać na nim obsłużeni. Limit dotyczy okresu od 24 października 2024 r. do 29 marca 2025 roku. Ograniczenie wprowadzone zostało dla Terminalu 1 i 2, a dotyczy wszelkich usług świadczonych na rzecz pasażerów.
IAA nie przyznało również indywidualnych kwot pasażerskich dla poszczególnych linii lotniczych, ltóre operują z Dublina, więc te mogą teraz prowadzić negocjacje z operatorem lotniska, czyli DAA.
Wcześniej linie lotnicze i samo dublińskie lotnisko przesłało do IAA wnioski o przyznanie nieco większych kwot pasażerskich, co wynika z rosnącego zapotrzebowania na loty, a jak poinformował Urząd Lotnictwa, było ich około 70. To jednak nie wpłynęło istotnie na decyzję IAA i Urząd na podstawie planów zagospodarowania ustalił podane wcześniej limity.
Innego zdania są mieszkańcy okolic Dublin Airport oraz przeciwnicy zwiększenia ruchu pasażerskiego na stołecznym lotnisku i uważają, że IAA przyznało zbyt wysoki limit, a ten nie stanowi ograniczenia lotów, o jaki apelowano we wnioskach przeciwników.
IAA mówi natomiast, iż z pełną powagą i uwzględniając argumentację, przyjrzało się wnioskom, a na tej podstawie oraz planów zagospodarowania, a także wcześniejszych zezwoleń na operacje lotnicze, podjęło wiążącą decyzję.
Z decyzji IAA zadowolony był natomiast zarząd lotniska, który stwierdził, że limit nie jest tym, którego oczekiwał, ale właściwie odpowiada zapotrzebowaniu, choć mógłby być nieco wyższy. DAA z zadowoleniem przyjęło też limity, jakie wyznaczył Urząd, a dotyczą czasu startów i lądowań, aby wypełnić zobowiązania dotyczące przepustowości tego portu lotniczego. Pozwoli to też wywiązać się z umów z liniami lotniczymi.
DAA spodziewa się również, że już w tym roku limit pasażerów wynoszący 32 miliony rocznie, zostanie przekroczony, więc ważne jest, aby uzyskać zgodę na rozbudowę stołecznego portu lotniczego, a wcześniej zgodę na podniesienie limitu pasażerskiego.
Bogdan Feręc
Źr. Independent
Fot. Dublin Airport