„Na irlandzkiej wyspie nie może być twardej granicy”
Te słowa wypowiedziała przed członkami Oireachtas przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, a jednocześnie podkreśliła, że Unia Europejska czyni starania, by osiągnąć porozumienie z Wielką Brytanią w kwestii Protokołu Irlandzkiego.
Przewodnicząca von der Leyen zaznaczyła, że problemy, jakie zgłaszane są wobec Protokołu, można rozwiązać i powinno się to stać na drodze rozmów, jednak potrzebna jest wola obu stron.
Ursula von der Leyen:
– Uważnie słuchamy interesariuszy biznesu i społeczeństwa obywatelskiego w Irlandii Północnej, ale konsekwencji Brexitu i rodzaju Brexitu wybranego przez Wielką Brytanię nie można całkowicie usunąć. Jeśli obie strony są wrażliwe na tę ostrożną równowagę, praktyczne rozwiązanie jest w zasięgu ręki.
Przewodnicząca KE dodała, iż widzi coraz więcej możliwości porozumienia z Brytyjczykami, a miała się do tego przyczynić m.in. rozmowa z nowym szefem brytyjskiego gabinetu Rishim Sunakiem. W kwestii twardej granicy dodała:
– Pozwolę sobie zapewnić, że Irlandia zawsze może liczyć na to, że Unia Europejska będzie przestrzegać Porozumienia Wielkopiątkowego. Na wyspie Irlandii nie może być twardej granicy.
Ursula von der Leyen wspomniała też o pomocy, jakiej Irlandia udziela Ukrainie i jej obywatelom, co wywołało zadowolenie na twarzach parlamentarzystów.
Ursula von der Leyen:
– Ten kraj wie, co to znaczy walczyć o prawo do istnienia. Dzisiaj kolejny naród europejski walczy o swoją niepodległość. Oczywiście Irlandia jest daleko od linii frontu na Ukrainie, ale wy lepiej niż większość rozumiecie, dlaczego ta wojna ma tak duże znaczenie dla nas wszystkich. Podobnie jak nasi przyjaciele z Europy Wschodniej, wiesz, że na Ukrainie stawką jest coś więcej niż tylko przyszłość jednego kraju. Ukraina walczy o wolność samą w sobie, o samostanowienie, o światowy porządek oparty na pewnych zasadach, a Irlandia zrobiła wszystko, co w jej mocy, by wspierać te działania.
Ursula von der Leyen mówiła też o Irlandczykach, a określiła ich mianem „dumnych Europejczyków”, a i wyraziła zadowolenie, że znaczna większość uważa, iż członkostwo z UE jest dobre dla kraju.
Wystąpienie Ursuli von der Leyen w irlandzkim parlamencie związane było z 50. rocznicą wstąpienia Irlandii do struktur unijnych, co kilka razy przewodnicząca Komisji Europejskiej podkreślała w swojej wypowiedzi.
Bogdan Feręc
Źr: Independent
Photo Creative Commons Attribution 3.0 de Kuhlmann /MSC