Mydlenie oczu najemcom

Rząd jest już chyba zdecydowany na rozwiązanie, w którym nie przedłuży zakazu eksmisji, ale podjąć ma działania, które pozwolą na uniknięcie sytuacji utraty tysięcy mieszkań przez lokatorów.

Aktualnie sprawdza się możliwości unikania ogólnokrajowego wyrzucania z domu najemców, ale żadnych konkretów jeszcze nie przedstawiono, natomiast mówi się, że takie wkrótce ujrzymy. Wysoko umiejscowione źródła w koalicji twierdzą, iż gabinet skłania się obecnie ku wygaśnięciu zakazu eksmisji 31 marca tego roku, chociaż żadne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły, a i minister mieszkalnictwa, nie przedstawił żadnych konkretnych propozycji.

Minister Darragh O’Brien twierdzi natomiast, że poprzez wprowadzenie zimowego moratorium na eksmisje, udało się uniknąć ponad 2200 z nich, chociaż pojawiły się w jego departamencie obawy, że tsunami wypowiedzeń, dopiero się zacznie i to z chwilą wygaśnięcia przepisów zakazujących eksmisji.

Koalicja dostała też informację, że realizowane mogą być wcześniej dostarczone wypowiedzenia najmu, a dołączą do tych, które dostarczane będą po zakończeniu programu ochronnego, więc należy znaleźć rozwiązanie, aby do tego nie doszło. W partiach rządzących mówi się również, że wyjście z tej trudnej sytuacji powinno znaleźć się szybko, bo w najbliższych tygodniach, a wspomina się, że rząd ma na to najwyżej dwa tygodnie.

Sytuacja wydaje się też patową, bo w kraju dochodziło już do sytuacji, w której powracający z zagranicy właściciele domów, nie mieli gdzie zamieszkać, gdyż wciąż mieszkali w nich lokatorzy, a i zmniejszyła się pula mieszkań, jakie trafiały do sprzedaży, co kolejny raz wpłynęło na wzrosty cen wywoławczych wystawionych do sprzedaży domów. Eksperci ds. rynku mieszkaniowego są zdania, iż mieszkania muszą zostać uwolnione, co pozwoli na ich zakup, a jednocześnie poprawi całą sytuację na rynku kupna-sprzedaży.

Koalicja przyznaje, że kolejne przedłużenie zakazu eksmisji, byłoby trudne ze względów prawnych, a może też doprowadzić do sytuacji, w której rząd spotka się z kierowaniem spraw do sądu lub nawet zaskarżona zostanie sama decyzja o przedłużeniu zakazu eksmisji, gdyż zniknie uzasadnienie, jakie wykorzystano do wprowadzenia tego, które jeszcze obowiązuje. Ówcześnie przekonywano, iż to rozwiązanie tymczasowe i wprowadzone będzie wyłącznie na okres zimowy, a ma związek z trudnościami energetycznymi.

Rozważa się jakoby opcję, w której zakaz eksmisji zostaje zniesiony, ale nadal zapewniać będzie ochronę osobom wynajmującym znajdującym się w trudnej sytuacji, co byłoby uznane za modyfikację aktualnych przepisów zakazujących eksmisji.

Ważne jest też, że w samych partiach koalicyjnych, nie ma pełnej zgody na zakończenie zakazu eksmisji w zaplanowanym terminie. Część posłów i senatorów Fine Gael oraz Fianna Fáil uważa, że zakaz powinien być przedłużony, natomiast są też tacy, w których przekonaniu, nie powinno się go rozciągać na miesiące letnie. Mówi się też o możliwości wprowadzenia ponownego zakazu eksmisji wraz z początkiem kolejnej zimy, o ile sytuacja będzie tego wymagać.

Na ciekawą wypowiedź pozwolił sobie minister mieszkalnictwa, a zapytano go o trwający zakaz eksmisji. Wówczas minister Darragh O’Brien stwierdził:

Zakaz nie był tak skuteczny, jak myśleliśmy.

Może to być sugestią, iż minister nie chce przedłużenia zakazu eksmisji, gdyż w jego ocenie, przynosi niewielkie korzyści najemcom. Minister nie udzielił natomiast odpowiedzi, gdy zapytany został o środki, jakie mogą być wprowadzone w zakresie letniej ochrony lokatorów.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Alex Padurariu on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
US Congress OKs sale
Opóźnienia pracy s