MRiRW: Wycinanki są naszą narodową tradycją (komunikat)

– Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje:

– Wycinanki są naszą narodową tradycją – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus podczas dzisiejszego spotkania z wybitnym twórcą ludowym, mistrzem wycinanki, Aleksandrem Dutkiewiczem. Kolekcja jego prac jest trzonem prezentowanej w siedzibie ministerstwa wystawy wycinanek regionu rawsko-opoczyńskiego. Celem ekspozycji jest promowanie twórczości autentycznych polskich artystów ludowych wśród wszystkich pokoleń.

Polskie wycinanki

– Każdy region w Polsce ma swoją technikę tworzenia wycinanek, także region opoczyńsko-rawski – powiedział minister.

Minister Robert Telus wyraził uznanie dla polskich artystów folklorystycznych i ludowych, którzy poświęcili swoje życie pracy twórczej. Jednym z nich jest mistrz wycinanki z regionu opoczyńsko-rawskiego, Aleksander Dutkiewicz.

Jak wyjaśnił artysta, wycinanki rozwinęły się w drugiej połowie XIX wieku jako dekoracje ścian w pobielanych izbach wiejskich.

– Wtedy izby były malutkie i dość ciemne. Wycinanka musiała być więc wyrazista, żeby było ją dobrze widać. Musiała się dobrze odbijać od koloru ściany. Taka jest tradycja, która trochę wynikała też z dostępności kolorowych papierów – mówił Aleksander Dutkiewicz.

Twórczość Aleksandra Dutkiewicza

– Jestem kolejnym pokoleniem w mojej rodzinie, które tworzy wycinanki. Inspirację stanowią dla mnie m.in. wspomnienia rodzinne czy twórczość polskich artystów, np. Norwida i Wyspiańskiego. Tworząc swoje wycinanki, wykorzystuję motywy ludowe i tradycyjną technikę – opowiadał o swojej twórczości Aleksander Dutkiewicz.

Wycinanki artysty to tradycyjne rózgi rawskie, ażurowe koła i kwadraty wykonane w zdecydowanych kolorach: czarnym, czerwonym, zielonym, niebieskim czy fioletowym. Przy tworzeniu swoich prac artysta korzysta wyłącznie ze swojej wyobraźni i posługuje się jedynie papierem i nożyczkami.

Aleksander Dutkiewicz pochodzi z rodziny twórców ludowych z Żądłowic i Zakościela. Sztuki wycinanki uczył się od swojej babci i cioci. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień w konkursach i przeglądach folklorystycznych oraz autorem wielu wystaw.

Dziś oryginalne wycinanki Aleksandra Dutkiewicza można podziwiać w Muzeum Ziemi Rawskiej, Muzeum Częstochowskim, Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim, Muzeum Lubelskim, Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim oraz w wielu innych instytucjach.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ ra/ wkr/

Fot. Public domain

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Ważny postulat na j
Ukraine begins train