Można oczekiwać wyższej obniżki stóp procentowych

Gospodarka Unii Europejskiej, która walczyć chce z Donaldem Trumpem i jego obniżkami podatków korporacyjnych oraz cłami jest w tak złej kondycji, że już nawet bankowcy mówią, iż stopy procentowe powinny spać bardziej, niż miało to miejsce w ostatnich miesiącach.

Strefa euro jest słaba, o czym mówi sam Europejski Bank Centralny, więc należy podjąć działania, aby pobudzić jej ekonomię, a jeszcze przed okresem zwyczajowego przestoju. Od dziesiątek lat wiadomo, że styczeń i pierwsza połowa lutego, nie są najlepszymi gospodarczo miesiącami, a obecne wyniki ekonomiczne strefy euro pokazują, że uzasadnione jest działanie w celu ochrony rynku Unii Europejskiej.

Pobudzenie może przyjść ze strony Europejskiego Banku Centralnego, który obniżając poziom stóp procentowych kredytów hipotecznych, powinien poruszyć całym rynkiem budowlanym, czyli jednym z motorów napędowych wszystkich gospodarek i to w skali globalnej.

Do wyższej obniżki stóp procentowych namawiałby EBC szef Francuskiego Banku Centralnego Francois Villeroy de Galhau, który jest zdania, iż to niezbędne dla wywołania wzrostu gospodarczego całej Unii Europejskiej.

O podobne kroki zaapelował też gigant bankowy JP Morgan, a dodaje, że obniżka stóp procentowych powinna być wyższa, niż się oczekuje.

Spotkanie Rady Dyrektorów Europejskiego Banku Centralnego zaplanowane jest na 12 grudnia i to wówczas powinna zapaść decyzja o obniżeniu stóp procentowych, a także o wysokości obniżki. Wiele państw sugeruje, że spadek oprocentowania kredytów hipotecznych o ćwierć procenta będzie dobry, ale można rozważyć też obniżkę większej wysokości, więc nawet o pół procenta.

Szefowie Banków Europejskich mówią również, że Europie potrzeba „luźniejszych pieniędzy”, więc to może być rozwiązanie i początek drogi wychodzenia z ekonomicznych tarapatów.

Bogdan Feręc

Źr. Bloomberg

Image by Willfried Wende from Pixabay

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Niezależny boss irl
Są na dnie, choć j