Dzisiaj opublikowane zostaną propozycje zmian w irlandzkim prawie karnym, które umożliwią wydawanie sądom decyzji o wyznaczaniu kar minimalnych w przypadku wieloletnich wyroków.
Obecnie sędzia podczas nakładania wymiaru kary, właściwie nie ma możliwości wyznaczenia minimalnej ilości lat, jakie skazany przebywać będzie w jednostce penitencjarnej, więc może się on ubiegać o wcześniejsze zwolnienie, gdy odbędzie 1/3 kary. To wielokrotnie prowadziło do sytuacji, w których groźni przestępcy stosunkowo szybko wychodzili na wolność, a nawet ci, którym zasądzono dożywotni pobyt w więzieniu.
To jednak wkrótce się ma zmienić i dzisiaj premier Simon Harris i minister sprawiedliwości Helen McEntee, zaprezentują przyjęty przez rząd projekt, który zezwalać będzie sędziom, aby obok maksymalnego wymiaru kary pozbawienia wolności, orzekali również o jego minimalnym okresie.
Zmiana ta oczekiwana była przez irlandzki wymiar sprawiedliwości, a już wcześniej mówiono, że prawo w tym zakresie powinno się zmienić i to sędzia rozpatrujący przypadek powinien decydować, czy i kiedy skazany może starać się o przedterminowe zwolnienie z więzienia. Aktualne zmiany pozwolą więc, aby sędzia w przypadku wieloletnich kar pozbawienia wolności, wyznaczył minimalny okres pobytu skazanego w zakładzie karnym.
Będzie to uzależnione od ciężaru gatunkowego popełnionego przestępstwa, a jednocześnie da pewność, że kara jest adekwatna do popełnionego czynu.
Zmiany w przepisach ogłoszone zostaną przez rząd dzisiaj, a trafią do Oireachtas, gdzie zajmą się nimi odpowiednie komisje, a te będą mogły nanieść poprawki. Kiedy zostaną one rozpatrzone przez Departament Sprawiedliwości, projekt zmian w ustawie o karach pozbawienia wolności przekazany zostanie posłom i senatorom, którzy zadecydują o dalszym losie rządowego projektu.
Jeżeli ten przyjmą, zmiany w prawie będą mogły wejść w życie, a minister sprawiedliwości Helen McEntee spodziewa się, że będzie to już w początkach przyszłego roku.
Bogdan Feręc
Źr. RTE
Photo by Deleece Cook on Unsplash