Na początku program kaucji za opakowania na napoje przyjmowany był z obawami i niechęcią, ale z czasem irlandzkie społeczeństwo zaczęło się do niego przyzwyczajać, więc obecnie sytuacja wygląda całkiem inaczej.
O ile część mieszkańców Irlandii wciąż podchodzi do tego systemu ze sceptycyzmem, tak większość przyzwyczaiła się do niego i nie mają problemu z oddawaniem opakowań zwrotnych, tak są też te, którym cały czas system nie do końca odpowiada. Gospodarstwa domowe wypracowały też różne sposoby zwrotów, bo są takie, które oddają puszki i butelki po napojach przy każdej wizycie w sklepie, ale są też inne, które robią to okresowo, więc raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie.
Do tej pory, a od chwili uruchomienia programu w początkach ubiegłego roku do recyklingu trafiło już ponad 900 milionów puszek i butelek, co z dużym zadowoleniem przyjmuje firma Re-Turn, obsługująca cały program.
W kraju sprawdzono również, jaką opinię na temat wysokości kaucji mają konsumenci, a w znakomitej większości są zdania, że kaucje od 15 do 25 centów są odpowiednie.
Re-Turn informuje, że były w grudniu dni, w których do automatów trafiało nawet ponad 5 milionów opakowań zwrotnych, więc to tak, jakby każdy z mieszkańców Irlandii, oddał jedną butelkę lub puszkę.
Wiele osób twierdzi jednak, że automatów do odbioru opakowań kaucyjnych jest wciąż zbyt mało, a powinny być dostępne w wielu punktach sprzedaży, na co też zareagowała firma Re-Turn.
Dyrektor ds. marketingu i komunikacji firmy Niamh Kelly powiedziała, że liczba maszyn wzrosła od czasu uruchomienia programu w zeszłym roku.
Niamh Kelly:
– Ciągle przyglądamy się temu, co działa. Na początku liczba RVM wzrosła z 1800 do ponad 2500. Oczywiście chcemy zapewnić konsumentom jak największą wygodę – więc tam, gdzie możemy, zwiększymy zasięg, a tam, gdzie jest to wymagane, także zwiększymy zasięg.
Ogólnie rzecz ujmując, cały program przyjęty został przez mieszkańców Irlandii pozytywnie, a jego rozwiniecie, pozwoli na zwiększenie ilości oddawanych opakowań, dodaje Re-Turn.
Bogdan Feręc
Źr. Newstalk
Fot. Archiwum własne