Miliardy euro z podatków energetycznych. „Rząd wykorzystuje obywateli”
Właściwie wyjaśniła się już sprawa, skąd rząd miał taką ogromną nadwyżkę budżetową za ubiegły rok, a przy tym można uznać, że śmieje się mieszkańcom Irlandii w twarz, gdy mówi, że nałoży podatek od nadwymiarowych zysków firm energetycznych, by sfinansować programy pomocowe.
Całą sprawą w Dáil zajął się poseł Mattie McGrath, który jest liderem Rural Independent Group, a dane uzyskał w wyniku zapytania parlamentarnego. Wg posła Mattiego McGratha, w 2022 roku rząd koalicyjny Fianna Fáil, Fine Gael i Partii Zielonych, zebrał prawie 4 miliardy euro, wyłącznie z podatków energetycznych, w tym węglowego, co wg posła jest zwykłym wykorzystywaniem obywateli i to w chwili, kiedy koszt zakupu energii przez gospodarstwa domowe jest ogromny.
Poseł Mattie McGrath powiedział:
– Liczby te ujawniają wykorzystywanie obywateli przez rząd w obliczu kryzysu cen energii. Rząd czerpie zyski z trudności zwykłych ludzi poprzez podatki oparte na wyzysku. W zeszłym roku rząd zebrał rekordową kwotę 3,75 miliarda euro z tytułu podatków od energii, co stanowi wzrost o prawie 500 milionów euro, czyli 15% w porównaniu z rokiem poprzednim. W szczególności same dochody z podatku od emisji dwutlenku węgla i podatku od energii wzrosły o 30,7%, z 1,681 mld euro w 2020 r. do 2,196 mld euro w 2021 r. Liczby te ujawniają prawdziwe motywy rządu polegające na wykorzystywaniu ludzi, mimo że obywatele muszą ponosić bezprecedensowe koszty życiowa. Moi koledzy i ja z Rural Independent Group nieustannie opowiadaliśmy się za zwiększeniem środków pomocowych dla społeczności wiejskich, rolników i obywateli znajdujących się w trudnej sytuacji, którzy są zależni od pojazdów i systemów grzewczych. Uważamy, że rządowa polityka opodatkowania energii jest oparta na wyzysku. Podnoszenie dochodów z podatku VAT i podatku węglowego od paliw i energii podczas kryzysu związanego z kosztami życia jest okrutne. Dlatego złożyliśmy w Dáil wnioski wzywające rząd do ustalenia zerowej stawki podatku od energii i podatku od emisji dwutlenku węgla do czasu ustąpienia kryzysu. Potwierdzenie zebrania w ubiegłym roku rekordowej kwoty 790,3 mln euro podatku od emisji dwutlenku węgla, czyli średnio około 160 euro na osobę w Irlandii, jest niesprawiedliwe nie tylko wobec mieszkańców miast, ale także mieszkańców wsi, co wskazuje, w jaki sposób rząd wykorzystuje najbardziej podatnych członków społeczeństwa. Decyzja rządu o niechętnym przedłużaniu minimalnych ulg akcyzowych na paliwa do października jest rażąco niewystarczającą odpowiedzią na kryzys cen energii. To skromny gest, który w żaden sposób nie zmniejsza miażdżącego obciążenia finansowego zwykłych ludzi, podczas gdy rząd nadal wykorzystuje swoich obywateli, zbierając wygórowane podatki od energii. Podatki te posłużą jedynie do zapewnienia, że ceny energii pozostaną zaporowo wysokie, jeszcze bardziej potęgując cierpienie tych, którzy już walczą, by związać koniec z końcem.
Podsumowując swoją wypowiedź lider Rural Independent Group dodał:
– Działania rządu są godne ubolewania i muszą one stawiać na pierwszym miejscu dobro obywateli. Rząd musi przestać wykorzystywać swoich obywateli dla uzyskania korzyści finansowych i położyć kres temu niesprawiedliwemu obciążeniu finansowemu zwykłych ludzi.
Bogdan Feręc
Źr: The Liberal
Photo by Stock Birken on Unsplash