Migranci proszą o pomoc w powrocie do domu

Organizacje charytatywne w całym kraju otrzymują prośby od migrantów, aby te udzieliły im pomocy w powrocie do domu, gdyż Irlandia zamieniła ich życie na wyspie w koszmar.

Jedną a takich jest polska organizacja non-profit, która w ostatnim czasie pomogła już ponad 200 migrantom z Europy Wschodniej, by ci mogli powrócić do krajów pochodzenia. Migranci przybyli tu w poszukiwaniu pracy, jednak popadli w nędzę, uzależnienia i bezdomność, dodają pracownicy organizacji Barka. Co istotne, ilość osób potrzebujących wsparcia różnego typu cały czas rośnie, więc Barka planuje rozszerzyć swoją działalność na Cork i Limerick.

Pracownicy Barki przyznają, że od chwili, gdy zakończyła się pandemia Covid-19, stale rośnie ilość osób, które potrzebują pomocy lub innego wsparcia, a obecnie popyt na usługi organizacji jest tak wysoki, że przekracza jej możliwości.

Wg Barki sytuacja już teraz jest zła, a prawdopodobnie będzie się pogarszać i jest wynikiem presji czynszowej oraz inflacji, a także rosnących innych kosztów życia.

Problemy z uzależnieniami to rosnący problem w Irlandii, a nasilił się wraz ze wzrostem inflacji i kosztów utrzymania w kraju. Jak dodaje się w opiniach organizacji charytatywnych, w dużej części dotyczy to migrantów, a to oni bardzo często zagubieni są w gąszczu tutejszych zasad i przepisów, jakie dotyczą pomocy państwowej lub z różnych powodów nie mogą z niej korzystać.

Barka, o czym nie wiedzą wszyscy, działa w Dublinie już od kilkunastu lat, a zajmuje się przede wszystkim wsparciem migrantów, w tym ułatwia połączenie z rodzinami i przyjaciółmi w krajach pochodzenia, ale wspiera również osoby uzależnione i chore.

Kierownik Barki w Wielkiej Brytanii Andrew Keogh powiedział:

– Współpracujemy z Radą Miasta Dublina od prawie 12 lat. Podobnie jak w Londynie, Barka rozwija bliskie relacje z zagranicznymi ambasadami w Dublinie, a także innymi organizacjami charytatywnymi, takimi jak Wspólnota Simon, Franciszkanie, Kapucyni, Projekt Merchants Quay i inne. Mamy przestrzeń biurową przy Dominic Street w Dublinie, a pracownicy Barki odwiedzają szpitale, kliniki, więzienia takie jak Wheatfield, Mountjoy, Portlaoise, a także ośrodki opieki dla bezdomnych.

Organizacja Barka powstała w Polsce po upadku komunizmu, a obecnie działa w niemal całej Europie.

Bogdan Feręc

Źr. Independent

Graf. Barka IE

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Inteligentne licznik
Zmieniają się tren