Z oficjalnych danych wiemy, że nowe ciężko jest wdrożyć w życie, ale co ważne, wiąże się to z pieniędzmi, więc zastanawia, dlaczego w kraju wciąż traci się miliony euro, a czego można uniknąć.
Jak wskazują dane Departamentu Środowiska, miliony euro, które zapłacono przy zakupie z opakowaniem zwrotnym, nie trafiło do punktów odbioru, a dane zebrano po trzech miesiącach od wprowadzenia w Irlandii programu. Liczby wskazują, że co najmniej jedna na sześć butelek lub puszek, nie została dotychczas zwrócona, a Departament Środowiska podał, że od czasu wprowadzenia programu 1 lutego zwrócono ponad 76 milionów kontenerów, a w formie kaucji oddano ponad 13 milionów euro.
Klienci, którzy zakupią puszkę lub butelkę w ramach programu, mogą ubiegać się o zwrot od 15 centów do 25 centów za każdy zakup, w zależności od wielkości opakowania.
Departament Środowiska odmówił jednak podania szczegółowych danych liczbowych dotyczących dotychczasowego wskaźnika powrotów, twierdząc, że byłoby to przedwczesne.
Minister stanu Ossian Smyth, zapowiadając program w listopadzie 2022 r., powiedział, że każdego roku konsumenci zużywają około 1,9 miliarda butelek i puszek. Oznaczałoby to, że w ciągu trzech miesięcy od jego wprowadzenia konsumenci kupili około 475 milionów butelek i puszek. Zwrócone 76 milionów butelek i puszek stanowiłoby około 16% z 475 milionów. Oznaczałoby to również, że konsumenci nie zażądali jeszcze kwoty 65 mln €.
Ponieważ jednak miała miejsce faza przejściowa, w której nadal sprzedawano stare zapasy, nie jest możliwe podanie ostatecznej stopy zwrotu, a jedynie dane wskazują, że co najmniej 16%, czyli około jedna na sześć butelek i puszek została zwrócona.
W oświadczeniu rzecznik Departamentu Środowiska, Klimatu i Komunikacji powiedział:
– Od czasu uruchomienia programu zwrotu depozytów 1 lutego zwrócono ponad 76 milionów opakowań, a w postaci depozytów zwrócono ponad 13 mln €. Dzienna stopa zwrotu osiąga obecnie od 1,6 do 2,1 miliona opakowań i będzie nadal rosła. Dane dotyczące liczby kontenerów objętych zakresem wprowadzonych do obrotu oraz wpłaconych kaucji są obecnie dostarczane przez producentów i sprzedawców detalicznych firmie Re-Turn.
– Jest to nowy obowiązek spoczywający na producentach i sprzedawcach detalicznych i wymaga czasu, aby firma Re-Turn mogła dokładnie zakończyć proces zbierania, zestawiania i weryfikacji. Biorąc pod uwagę nieograniczony charakter zobowiązań Re-Turn do umorzenia depozytów, stopa zwrotu obliczona w krótkim okresie nie dostarczy dobrych informacji na temat wyników programu. W szczególności, w okresie czteromiesięcznego okresu przejściowego przedwczesne byłoby wyciąganie ostatecznych wniosków z jakichkolwiek dostępnych danych.
Dla porównania, w zeszłym roku w Danii w ramach programu zwrotów butelek wskaźnik zwrotów wyniósł 92%. Przekłada się to na około dwa miliardy butelek i puszek zwracanych rocznie. Rzecznik Dansk Retursystem powiedział, że większość Duńczyków zwraca butelki i puszki jeden do dwóch razy w miesiącu, jeśli korzystają ze standardowego automatu zwrotnego.
Departament Środowiska stwierdził natomiast, że irlandzki program zwrotu depozytów na wczesnym etapie, ale radzi sobie dobrze. Zapytano, czy Departament Środowiska miał jakiekolwiek prognozy dotyczące stopy zwrotu przed wdrożeniem programu, a wówczas rzecznik uznał:
– Projekt opierał się na doświadczeniach związanych z niedawno uruchomionymi programami gdzie indziej. Chociaż solidny zbiór danych obejmujący wiele krajów nie jest łatwo dostępny, a poszczególne programy różnią się od siebie, porównania sugerują, że irlandzki DRS radzi sobie dobrze na wczesnym etapie.
W swoim oświadczeniu operator programu Re-Turn stwierdził, że okresy szczytowe, takie jak Boże Narodzenie i miesiące letnie, znacząco wpływają na sprzedaż. Stwierdzono również, że założenie równej liczby kontenerów sprzedawanych dziennie nie jest zgodne ze wzorcami sprzedaży. Operator stwierdził jednocześnie, że jest mało prawdopodobne, aby w tym okresie liczba kontenerów sprzedawanych z logo Re-Turn wynosiła średnio pięć milionów dziennie.
Bogdan Feręc
Źr. RTE