WEEE Ireland zaapelowało do mieszkańców kraju, aby podczas segregacji odpadów domowych, mieli też na uwadze elektrośmieci, więc te również poddawali recyklingowi lub utylizacji.
Ma to pomóc wg WEEE Ireland na zmniejszenie się zapotrzebowania na zasoby naturalne, co będzie kolejnym punktem ograniczenia ich zużycia.
Jak podaje organizacja nadzorująca zbiórkę elektrośmieci, wiele domowych urządzeń nadaje się do recyklingu, w tym telefony komórkowe, zabawki dla dzieci, ale też osprzęt elektroniczny, komputery, laptopy i przewody elektryczne. Te mogą trafić po przerobieniu ponownie do użycia, więc znaleźć się w nowo produkowanych urządzeniach.
Dane z Globalnego Monitora Odpadów Elektronicznych z 2024 r. pokazują, że każdego roku na całym świecie wyrzuca się łącznie 14 milionów ton odpadów elektronicznych razem ze zwykłymi śmieciami. Wartość ta odpowiada wadze około 24 000 największych samolotów pasażerskich.
Dyrektor generalny WEEE Ireland Leo Donovan powiedział:
– Nieostrożna utylizacja odpadów oznacza zmarnowaną szansę na recykling, gdyż wiele z tych przedmiotów zawiera materiały nadające się do odzyskania, które można wykorzystać do wytworzenia nowych produktów. Oznacza to marnotrawienie cennych zasobów, których jest coraz mniej. Recykling odpadów elektronicznych nie powinien być dłużej postrzegany jako po prostu pozbycie się starego sprzętu elektronicznego, którego nie da się naprawić ani ponownie wykorzystać.
– Zamiast tego musimy postrzegać to jako okazję do odzyskania wszystkich cennych materiałów, które zawierają. Przyjmując takie nastawienie, dajemy drugie życie przedmiotom, które często są uważane za „kończące życie”. Gospodarka o obiegu zamkniętym rozkwita, gdy przestajemy postrzegać te przedmioty jako odpady i zaczynamy dostrzegać ich wartość jako zasobów.
Z raportu Global E-Waste Monitor, opracowanego przez Instytut Narodów Zjednoczonych ds. Szkoleń i Badań oraz Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny, wynika, że na każde gospodarstwo domowe przypada 29 kg elektrośmieci, co daje łącznie 62 miliardy ton. Zawierało ono około 4 miliardy kg metali, w tym 34 miliony kg kobaltu i 3,9 miliarda kg aluminium, które jest kluczowe dla przemysłu elektronicznego.
Obecnie recykling elektrośmieci zaspokaja zaledwie 1% zapotrzebowania na surowce krytyczne, podczas gdy zgodnie z nową ustawą o surowcach krytycznych obowiązującą w Irlandii i państwach członkowskich UE odsetek ten musi wzrosnąć do 25%.
Bogdan Feręc
Źr. RTE
Fot. Pixabay