Nowy most pieszy powstanie w przyszłym roku w Galway, a pojawi się w pobliżu Katedry, dając dodatkową możliwość przeprawy przez rzekę Corrib.
Obecnie piesi korzystają w tym miejscu z mostu Salmon Weir, na którym prowadzony jest również ruch samochodowy, a mieszkańcy miasta dobrze wiedzą, że jest tam zarówno ciasno, jak i ruch na moście jest duży. Planowe otwarcie mostu nastąpić ma latem przyszłego roku, natomiast prace toczą się w tym miejscu już od kilku miesięcy.
Ogólna długość mostu wyniesie 85 metrów, a przecinać będzie zarówno rzekę Corrib, jak i kanał, który położony jest równolegle.
Ocenia się, że rocznie skorzysta z niego 10 000 pieszych i rowerzystów, ale to tylko szacunki, bo po uruchomieniu tej przeprawy, może się ona stać popularniejsza, gdyż prowadzi m.in. do University of Galway i University College Hospital Galway.
Władze miasta mają nadzieję, że kładka znacznie zmniejszy ruch pieszy na 200-letnim moście Salmon Weir, co pozwoli w późniejszym terminie na jego modernizację, więc poszerzenie jezdni i całkowite zamknięcie mostu dla pieszych.
Aktualnie inwestycja prowadzona jest pod nazwą Salmon Weir Pedestrian and Cycle Bridge, jednak Rada Miasta może zaproponować mieszkańcom Galway, aby wybrali inną nazwę, więc wiosną poprosi mieszkańców stolicy zachodniego wybrzeża, żeby przedstawili własne propozycje.
To nie wszystkie zmiany, jakie czekają Galway, które pracuje nad znacznym ograniczeniem ruchu samochodowego, a to może oznaczać, że do centrum miasta mogą stracić dostęp użytkownicy samochodów, o ile nie będą one napędzane silnikami elektrycznymi. W propozycjach Rady Miasta Galway pojawiły się również takie, by do ścisłego centrum dostęp miał wyłącznie transport publiczny i dostawcy. Ta spawa, ma być omawiana w początkach przyszłego roku, co zapowiedziano już teraz.
Budowa kładki dla pieszych finansowana jest z funduszy Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz funduszy Krajowego Zarządu Transportu za pośrednictwem Zgromadzenia Regionów Północnego i Zachodniego.
Bogdan Feręc
Źr: The Irish Times
Photo wygenerowane komputerowo