Europa osiągnęła wstępne porozumienie w sprawie przełomowych, ale i kontrowersyjnych przepisów Unii Europejskiej regulujących wykorzystanie sztucznej inteligencji, w tym wykorzystania z niej przez rządy w nadzorze biometrycznym.
Dzięki porozumieniu politycznemu na poziomie bloku – UE stanie się pierwszym dużym obszarem na świecie, który uchwali przepisy regulujące zasady używania sztucznej inteligencji. Porozumienie między krajami UE a członkami Parlamentu Europejskiego nastąpiło po prawie 15 godzinach negocjacji, które były następstwem 24-godzinnej debaty.
W nadchodzących dniach uzgodnione zostaną szczegóły, które jednak mogą zmienić kształt całego ustawodawstwa, chociaż mówi się, że ramy pozostaną w formie, jaką zaproponowali projektodawcy.
Porozumienie przewiduje zabezpieczenia dotyczące sztucznej inteligencji ogólnego przeznaczenia, wprowadza też pewne ograniczenia stosowania przez organy ścigania systemów identyfikacji biometrycznej, ale co bardzo ważne, zakazuje wprowadzania punktacji społecznej, jak i zabrania wykorzystywania AI do manipulowania lukami w zabezpieczeniach jej użytkowników lub ich wykorzystywania.
Konsumenci będą mieli prawo do składania skarg i otrzymywania znaczących wyjaśnień, a kary za naruszenia wahać się będą od 7,5 mln €, czyli 1,5% obrotu, do 35 mln €, czyli 7% światowego obrotu firm dostarczających i nadzorujących sztuczną inteligencję.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że przepisy dotyczące sztucznej inteligencji zapewnią wyjątkowe ramy prawne umożliwiające rozwój godnej zaufania technologii, która nie będzie naruszać bezpieczeństwa i praw podstawowych ludzi oraz przedsiębiorstw.
*
W uzgodnionych przepisach, nie ma jednak mowy o całkowitym zakazie używania AI do nadzoru biometrycznego, więc może ona być wykorzystywana, jako wsparcie identyfikacji osób w newralgicznych punktach dostępu, co oznacza lotniska, porty morskie, a nawet dworce kolejowe.
Bogdan Feręc
Źr: RTE
Photo by Steve Johnson on Unsplash