Międzynarodowe firmy praktycznie już nie zatrudniają

Sektor międzynarodowych korporacji, jakie działają na irlandzkim rynku, prawie zatrzymał w roku ubiegłym tworzenie nowych miejsc pracy, a zatrudnienie nowych osób wynikało, głównie z uzupełnia wakujących stanowisk.

Sektor, o którym mowa, a potwierdzają to oficjalne dane Departamentu Przedsiębiorczości, utworzył w całym 2024 roku 1064 nowe miejsca pracy. Tempo wzrostu tworzonych etatów zniżkowało już w 2023 roku, kiedy odnotowano wzrost ilości miejsc pracy w sektorze korporacji międzynarodowych o 0,3%, choć średnia z lat 2014-2022 to 15 000 stanowisk rocznie.

Odnosząc się do 2023 roku, Departament dodaje, że wówczas doszło do krachu technologicznego, co spowodowało cięcia w zatrudnieniu, ale i wstrzymanie tworzenia miejsc pracy, a te wspierane były przez IDA Ireland.

Trochę inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku firm, które współpracowały z Enterprise Ireland i Údarás na Gaeltachta, bo tu odnotowano wzrost zatrudnienia w porównaniu do roku 2023 o 1,3%, czyli utworzono 546 763 nowe stanowiska. Do statystyk włączono też zatrudnienie wynikające ze współpracy z IDA Ireland.

Wg ministra przedsiębiorczości Petera Burke, nawet te dane świadczyć mają na korzyść irlandzkiej gospodarki, a szef resortu jest też zdania, iż jest ona silna i to w świetle globalnie pogarszającej się sytuacji przemysłowej oraz na rynkach pracy. Minister Burke wypowiedział się również o irlandzkich firmach, w których zatrudnienie w roku ubiegłym wzrosło o 2,7%, czyli od 2023 roku utworzyły one 5966 miejsc pracy.

Najczęściej zatrudniały w roku ubiegłym irlandzkie firmy zajmujące się energią, wodą, odpadami i budownictwem, co odzwierciedlać ma skalę wydatków państwa na te dziedziny.


Departament Przedsiębiorczości przedstawił również dane dotyczące wzrostu gospodarczego, który dotyczy sprzedaży i eksportu, a połączone zostały w tym przypadku firmy irlandzkie i zagraniczne. Łączna sprzedaż podniosła się w roku ubiegłym, a w porównaniu do roku poprzedniego o 6,8%, natomiast eksport podniósł się o 7%.

Co jednak ważne, 92,4% towarów eksportowanych w świat pochodziło z korporacji i firm o rodowodzie międzynarodowym.

Największy wolumen towarów i zarazem o największej wartości wyeksportowano do Stanów Zjednoczonych, a przyczyniły się do tego amerykańskie korporacje, jakie mają swoje zakłady produkcyjne w Irlandii.

Bogdan Feręc

Źr. Independent

Photo by Sigmund on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Magazyn MIR i Polska
Domy mobilne będą