Z pewnymi przeszkodami, ale udało się przegłosować kandydaturę lidera Fianna Fáil i posłowie wybrali na kolejnego szefa rządu Micheála Martina, który kierować będzie pracami gabinetu przez trzy lata, by następnie zastąpił go szef Fine Gael, przypuszczalnie Simon Harris.
Po ogłoszeniu wyników głosowania w niższej izbie parlamentu Micheál Martin wydał swoje pierwsze w tej kadencji premiera oświadczenie, a zwracając się do posłów, powiedział:
– To dla mnie ogromny zaszczyt zostać nominowanym na stanowisko szefa rządu w wolnej, demokratycznej i różnorodnej Republice. Dziś jestem głęboko świadomy tradycji demokratycznej, którą nasz kraj rozwijał przez ponad wiek. Nigdy nie powinniśmy lekceważyć wolności i możliwości, jakie zapewniły nam pokolenia, które zasiadały tu przed nami, ani mężczyźni i kobiety, którzy walczyli i prowadzili kampanię na rzecz utworzenia Dáil Éireann.
– Nasza demokracja pozostała silna pomimo najpoważniejszych wyzwań burzliwego stulecia. Kontynuowaliśmy wolną debatę i wolne wybory. Nigdy nie zachwialiśmy się w naszym zaangażowaniu w pokojowe rozwiązywanie sporów.
– Najpotężniejszą rzeczą w mandacie, który każdy z nas sprawuje, jest to, że opiera się on na wsparciu naszych rodzin, naszych zwolenników, w większości przypadków naszych partii, a przede wszystkim naszych społeczności. Nie mógłbym być bardziej wdzięczny wszystkim tym, którzy byli u mojego boku i pomogli mi osiągnąć zaszczyt nominacji na stanowisko taoiseacha.
Po wygłoszeniu przemówienia Martin udał się do Áras an Úachtaráin, gdzie spotkał się z prezydentem Michaelem Danielem Higginsem. Desygnowany przez parlament na premiera Micheál Martin, wręczył stosowne dokumenty prezydentowi, który po zapoznaniu się z nimi złożył na tych swój podpis, więc lider Fianna Fáil formalnie został premierem.
Prezydent Higgins wręczył Martinowi insygnia władzy, czyli Pieczęć Premiera i Pieczęć Rządu, co nadaje zarówno szefowi rządu, jak i ministrom konstytucyjne uprawnienia do kierowania państwem.
Po powrocie do Dáil Éireann odbyła się kolejna część posiedzenia, na której taoistach Micheál Martin ogłosił skład swojego gabinetu i wręczył ministrom nominacje.
Gabinet Micheála Martina wygląda następująco:
- Simon Harris – wicepremier, minister spraw zagranicznych i handlu oraz minister obrony
- Paschal Donohoe – minister finansów
- Jack Chambers – wydatków publicznych, infrastruktury, reformy służby publicznej i cyfryzacji
- Helen McEntee – minister edukacji i młodzieży
- Darragh O’Brien – minister klimatu, środowiska i energii oraz minister transportu
- Norma Foley – minister ds. dzieci, niepełnosprawności i równości
- Peter Burke – minister przedsiębiorczości, turystyki i zatrudnienia
- Dara Calleary – minister ds. zabezpieczenia społecznego i ministra ds. rozwoju obszarów wiejskich i społeczności oraz Gaeltacht
- Patrick O’Donovan na stanowisko ministra sztuki, mediów, komunikacji, kultury i sportu
- Jennifer Carroll McNeill – minister zdrowia
- James Browne – minister mieszkalnictwa, samorządu lokalnego i dziedzictwa
- Jim O’Callaghan – minister sprawiedliwości, spraw wewnętrznych i migracji
- Martin Heydon – minister rolnictwa, żywności, rybołówstwa i gospodarki morskiej
- James Lawless – minister ds. szkolnictwa wyższego i uzupełniającego, badań naukowych, innowacji i nauki
- Mary Butler – szefowa klubu rządowego i minister stanu uczestnicząca w posiedzeniu gabinetu, odpowiedzialna za zdrowie psychiczne
- Hildegarde Naughton – minister stanu uczestnicząca w posiedzeniu gabinetu, odpowiedzialna za kwestie niepełnosprawności
- Noel Grealish jako minister stanu uczestniczący w posiedzeniu gabinetu, odpowiedzialny za promocję żywności, nowe rynki, badania i rozwój
- Sean Canney – minister stanu uczestniczący w posiedzeniu gabinetu odpowiedzialny za transport międzynarodowy i drogowy, logistykę, kolej i porty
Rossa Fanning pozostanie prokuratorem generalnym.
*
No, to trzeba będzie nauczyć się kilku nowych nazwisk, a i uważać, żeby nie pomylić departamentów, bo rządowa karuzela poprzestawiała kilka foteli.
Bogdan Feręc
Źr. Independent
Fot. Dzięki uprzejmości RTE