Media społecznościowe mogą wywoływać depresję
Już dawno było wiadomo, że z mediów społecznościowych trzeba umieć korzystać, gdyż nieumiejętne stosowanie ich w życiu, prowadzić może do depresji i „tworzyć złamanych ludzi”, mówią specjaliści psychiatrzy.
Wiele razy okazywało się w ich pracy, że osoby, które zgłaszały się po pomoc medyczną, długie godziny spędzały na stronach mediów społecznościowych, a to wprawiało je w stany zagrażające życiu. Wielokrotnie psychiatrzy i psychologowie spotykają się z przypadkami depresji, a nawet samookaleczeń, przede wszystkim u ludzi młodych, dla których media społecznościowe stały się wyznacznikiem życia w realu.
Psychiatra Matthew Sadlier powiedział:
– Obserwujemy zwiększoną liczbę samookaleczeń (pacjentów), obserwujemy obecność młodszych osób, a to, co widzimy, to po prostu absolutny kryzys.
Profesor psychologii Matthew Sadlier dodaje, że młodzi ludzie, zgłaszający się po pomoc, są bardzo często w stanach ekstremalnych, chociaż wcześniej nie mieli żadnych incydentów psychicznych. Już po pierwszych minutach rozmowy okazuje się, że są użytkownikami mediów społecznościowych, a to w nich spędzają najczęściej czas wolny. Dodatkowo media społecznościowe zawładnęły na tyle ich życiem, iż nie mogą się bez nich obejść nawet podczas zajęć szkolnych, więc co kilka minut sprawdzają, co dzieje się na ich „wallach”.
Część młodych pacjentów, mówił dalej profesor Sadlier, sama po jakimś czasie dochodzi do przekonania, iż zostali skrzywdzeni przez media społecznościowe, a te miały zdolność wprowadzania zmian w ich nastroju. W pewnym momencie życia, jak dodaje specjalista, media społecznościowe tak dalece wpływały na osoby, które z nich korzystały, że prowadziły do nadmiernych reakcji psychicznych.
Irlandzka Organizacja Zdrowia (IMO) przekonuje, że dzieci i młodzież powinny mieć ograniczony dostęp do urządzeń, jakie pozwalają łączyć się z internetem, a i nie powinny mieć wolnego dostępu do mediów społecznościowych. Jest to w wielu przypadkach zagrożeniem dla ich stanu psychicznego i odrywa młodych ludzi od rzeczywistości.
IMO wezwało Departament Zdrowia do pilnego opracowania dobrze finansowanej strategii zdrowia publicznego wzorowanej na skutecznej polityce „życie bez tytoniu”, a mającej na celu zwalczanie uzależnienia od mediów społecznościowych, ich używania i szkód.
Departament Edukacji powinien od początku przyszłego roku zakazać używania smartfonów w szkołach podstawowych, co będzie realizacją jednego z postulatów IMO i części rodziców. Natomiast Departament Sprawiedliwości pilne zbadać ma zarzuty i opublikować opinie w sprawie konieczności wszczęcia w Irlandii sprawy przeciwko firmie Meta „ze względu na szkodliwy wpływ ich produktu na zdrowie psychiczne młodzieży”, co jest również apelem Irlandzkiej Organizacji Zdrowia.
Bogdan Feręc
Źr. Irish Examiner