Site icon "Polska-IE najbardziej politycznie-społeczno-gospodarczy portal informacyjny w Irlandii
Reklama
Reklama

McEntee jest pewna zachowania stanowiska

Reklama
Reklama

Helen McEntee, Minister for European Affairs for Ireland, is seen during the 2019 Comprehensive Test-Ban Treaty Article XIV Conference in Conference Room 2 at United Nations Headquarters in New York, NY, USA on September 25, 2019.

Reklama
Reklama

Po wydarzeniach z Dublina, których echa wciąż pobrzmiewają w całej Irlandii, do działania wzięli się politycy opozycji i żądają, aby stanowisko minister sprawiedliwości opuściła Helen McEntee.

W tej sprawie pojawi się w Dáil wniosek o wotum nieufności dla Pani minister, a złożony zostanie przez Sinn Féin i będzie miał poparcie kilku mniejszych ugrupowań.

Już po samej zapowiedzi, a wcześniej po nawoływaniu do ustąpienia ze stanowiska Helen McEntee premier Leo Varadkar powiedział, że ma do niej pełne zaufanie, a takie samo zdanie wyraził wicepremier Micheál Martin.

To jednak tylko podniosło temperaturę debaty politycznej i Sinn Féin nie ustawało w swoich naleganiach, aby minister McEntee złożyła urząd, a i tak samo miałby postąpić szef irlandzkiej policji komisarz Drew Harris.

Politycy z obozu rządzącego twierdzą jednak, że komisarz Drew Harris również może liczyć na ich zaufanie, więc nie ma ich zgody na żądania największego ugrupowania opozycyjnego i Harris pozostanie szefem Gardy.

W tej sprawie wypowiedziała się też zainteresowana, czyli minister sprawiedliwości Helen McEntee, a powiedziała, że ma pełne poparcie swojej partii, więc Fine Gael i czuje się bezpieczna na swoim stanowisku.

Z arytmetyki Dáil wynika, że niezależnie od tego, jak bardzo zjednoczy się opozycja w parlamencie, braknie jej przynajmniej kilku głosów. Nie ma też jedności wśród posłów niezależnych, więc część popiera panią minister, chociaż niektórzy mówią, iż podczas ewentualnego głosowania wotum nieufności wstrzymają się od głosu.

O ile dojdzie do procedowania wniosku Sinn Féin, nawet przy dobrym rozkładzie poparcia, wnioskowi o wotum nieufności zabraknie przynajmniej trzech głosów, a te są do zdobycia wyłącznie w koalicji rządzącej.

Ugrupowania zasiadające w rządzie mogą też zablokować głosowanie w kwestii wotum nieufności, gdyż w tutejszym prawie ustawodawcy przewidzieli możliwość złożenia wniosku o wotum zaufania, który głosowany jest przed wotum nieufności. To oznacza, że o ile taki zdobędzie większość parlamentarną, wniosek nieufności staje się bezprzedmiotowy.

Bogdan Feręc

Źr. Independent

Fot. CC BY 2.0 DEED The Official CTBTO Photostream

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
Reklama
Reklama
Reklama
Exit mobile version