McDonald wzywa do powrotu na wyspę
Liderka Sinn Féin Mary Lou McDonald, która przebywa w Australii, spotkała się z mieszkającymi tam Irlandczykami i wezwała ich do powrotu do kraju.
Mary Lou McDonald:
– Wróć do domu i pomóż nam zbudować nową Irlandię.
Słowa, jakie skierowała do irlandzkich imigrantów w Australii, wywołały mieszane uczucia, gdyż nie wszyscy rozumieją, o co chodzi szefowej Sinn Féin, a ta przekonywała, iż również na wyspie można pracować za godną płacę, chociaż pobocznie potraktowała inne problemy, jakimi trapiona jest Irlandia.
Podczas swojej australijskiej podróży Mary Lou McDonald spotkała się zarówno z irlandzką diasporą, jak i z władzami tamtejszych związków zawodowych, nie zapominając o aborygenach i innych społecznościach zamieszkujących Australię.
Głównym punktem wizyty były jednak spotkania z Irlandczykami, a McDonald poruszyła też kwestie związane z brytyjskością Australii i jej związkami z Koroną, a jak zaznaczyła, Australia powinna określić, czy nadal chce być państwem poddanym Elżbiecie II, czy może stać się państwem współpracującym z Wielką Brytanią.
Wtedy na sali dało się słyszeć salwy śmiechu, chociaż część gości w geście aprobaty uniosła kciuki do góry, co spodobało się Mary Lou McDonald.
Podobnie stało się, gdy McDonald mówiła o zmianie statusu irlandzkiej wyspy, która powinna się zjednoczyć, stać się jednym wspólnym organizmem, natomiast Wielka Brytania pozostać „dobrym sąsiadem”. Wtedy szefowa Sinn Féin doczekała się reakcji, jakiej od początku wizyty oczekiwała, bo większość zgromadzonych, przychyliła się do opinii Mary Lou McDonald.
McDonald przemawiała ponad godzinę do zgromadzonych dziennikarzy, członków klubów prasowych, związkowców, lokalnych parlamentarzystów, przedstawicieli biznesu i środowiska akademickiego oraz ambasadorów, by następnie jej spotkanie przybrało formę mniej formalną i Mary Lou McDonald, przeszła do rozmów w mniejszych grupach.
Co warto podkreślić, niewiele osób z irlandzkiej diaspory w Australii zainteresowało się propozycją McDonald, która namawiała do powrotu do kraju, a mówili podczas rozmów, że najpierw ich ojczyzna powinna rozwiązać problemy, jakie ją toczą, więc kwestie mieszkaniowe, służby zdrowia oraz sprawy płacowe, by zaczęli rozważać powrót na łono ojczyzny.
Bogdan Feręc
Źr: Independent