Site icon "Polska-IE najbardziej politycznie-społeczno-gospodarczy portal informacyjny w Irlandii
Reklama
Reklama

Mandat za przejechanie skrzyżowania

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kierowcy z Dublina już teraz nie mają łatwego życia, a wcale nie chodzi o korki na tamtejszych ulicach, które mogą okazać się najmniejszym zmartwieniem kierujących. Nie chodzi też o wyłącznie ulic z ruchu albo jego ograniczanie w niektórych godzinach, bo tym razem Dublin City Council chce rozwinąć technologię automatycznego wystawiania mandatów.

Dzieje się tak po sukcesie, jaki odniosła technologia wyłapywania kierowców przejeżdżających skrzyżowanie na czerwonym świetle, a zamontowana została w dzielnicy Smithfield, a konkretnie na niewielkim skrzyżowaniu Blackhall Place. W tym miejscu kamery i cały system zamontowany został pilotażowo, a władze Dublina uznały, iż jest przydatny, więc podjęły decyzję o jego rozwijaniu.

Informację potwierdza Krajowy Zarząd Transportu (NTA), a ten stwierdził, że w najbliższych miesiącach technologia pojawi się też na innych skrzyżowaniach i monitorować będzie stosowanie się do sygnalizacji świetlnej. O ile kierujący zdecyduje się na przejechanie skrzyżowania na czerwonym świetle, wykonane zostanie zdjęcie pojazdu, a system automatycznie wyznaczy karę i przygotuje na podstawie tablic rejestracyjnych list z prośbą o uiszczenie mandatu.

W załączeniu kierowca dostanie fotografię z opisem, ale będzie miał też możliwość odwołania od decyzji o ukaraniu go mandatem.

Kamery monitorujące prawidłowe poruszanie się po dublińskich ulicach pojawią się również w newralgicznych punktach stolicy, a kontrolować będą, czy nieuprawnieni kierowcy, nie korzystają przypadkiem z pasów dla autobusów.

Żeby kierowcy z Dublina nie poczuli się w żaden sposób pokrzywdzeni, takie same systemy mają pojawić się przed końcem tego roku w Cork, Limerick i Galway.

We wszystkich przypadkach kamery rejestrować będą przejeżdżających na czerwonym świetle, ale i wpychających się na skrzyżowanie przy wyświetlonym żółtym sygnale i do tego skontrolują pojazdy poruszające się pasami dla autobusów.

System wyposażony jest w automatyczne rozpoznawanie tablic rejestracyjnych, co pozwala na szybką identyfikację drogowego przestępcy.

Co więcej, twórcy systemu ANPR stwierdzili, że umożliwi on też odpowiednią kalibrację świateł na skrzyżowaniach, co pozwoli upłynniać ruch w godzinach szczytów komunikacyjnych. System pracuje 24 godziny na dobę i 365 dni w roku, a i odciąży od niektórych zadań policjantów, którzy będą mogli skupić się na pościgach za osobami przekraczającymi dozwoloną prędkość oraz kontroli dysków ubezpieczeń komunikacyjnych.

Bogdan Feręc

Źr. Independent

Fot. CC BY-SA 2.0 J.Hannan-Briggs

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
Reklama
Reklama
Reklama
Exit mobile version