Stowarzyszenie Małych Firm (SFA) wykazało, że jedna trzecia małych firm zbankrutuje w okresie sześciu miesięcy, jeżeli nie będą mogły korzystać z dodatkowych form finansowania.
Już teraz 83% małych firm odpowiada, że odczuwa w stopniu znacznym rosnące koszty prowadzenia działalności, natomiast w ich przypadku średnie koszty podniosły się o 16,6%. W ankietowanej grupie 57% stwierdziło, że największym obciążeniem są dla nich koszty pracownicze, 51% koszty bieżące, 45% określa jako obciążenia koszty ubezpieczenia, a 37% wzrost kosztów zakupu surowców. Rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej są problemem dla 64% respondentów, a 29% uznało, że to największe wyzwanie, jakie stoi przed ich firmami.
Wyzwaniem, że którym próbuje poradzić sobie 48% małych firm to koszty pracownicze, a 16% dodaje, iż to największe wyzwanie dla zakładu. Kolejne 12% odpowiedziało, iż największym wyzwaniem jest przyciągnięcie pracowników i ich utrzymanie, a 38% stwierdziło, że jest to wyzwanie.
Badanie przeprowadzone zostało na grupie 476 przedsiębiorstw, z czego 57% zatrudnia poniżej 10 osób, a pozostałe ma od 10 do 50 pracowników.
Zapytano też właścicieli firm, w jaki sposób radzą sobie z zadłużeniami, więc 46% małych i średnich firm miało w chwili badania, więc w marcu i kwietniu zadłużenie na poziomie do 10 000 € i pożyczka była ratunkiem dla firmy, a 35% dodało, iż nie mogłoby prowadzić zakładu dłużej niż sześć miesięcy, bez dodatkowego finansowania. Ta grupa wzrosła od końca 2022 roku o 32%.
75% właścicieli firm uznało, że rząd powinien zrobić znacznie więcej, aby wspierać małe przedsiębiorstwa, a także rozszerzyć możliwości dostępu do potrzebnego im finansowania.
Bogdan Feręc
Źr. Business Plus
Photo by Microsoft 365 on Unsplash