Eksperci są zdania, iż każdego roku w Irlandii z powodu upałów umiera kilka setek osób, a będzie ich jeszcze więcej, jeżeli temperatura wciąż będzie się podnosić.
Badania naukowców są też ostrzeżeniem, że wzrost globalnej temperatury o 3 stopnie Celsjusza, a do tego jakoby zmierzamy bardzo szybko, przyczyni się do przynajmniej 563 rocznie i będzie postępować. Przewiduje się też wzrost zgonów powodowanych upałami w całej Europie, więc liczba ta podniesie się z 3974 obecnie do 7696 wkrótce.
Naukowcy dodają, że stanie się tak z powodu „starzenia społeczeństwa”, więc osoby starsze, są bardziej podatne na wpływy atmosferyczne.
Recenzentką badania jest dr Emma Lawrance z Imperial College London, która powiedziała:
– Globalne ocieplenie nie 'uratuje życia’, jak sugerują niektórzy źle poinformowani ludzie. Badania te szacują, że liczba zgonów związanych z upałami będzie nadal rosła, jeśli ludzie będą nadal ocieplać planetę, podczas gdy liczba zgonów związanych z zimnem zmniejszy się jedynie nieznacznie.
Dla pełnej jasności badania przeprowadzone zostały na zlecenie Komisji Europejskiej, a ta współpracowała z uniwersytetami w Hiszpanii, Włoszech i Wielkiej Brytanii, natomiast wyniki badań opublikowane zostały w czasopiśmie Lancet Public Health.
Badanie jest jednym z największych, jakie do tej pory przeprowadzono w Europie, a objęło 1368 regiony i 854 miasta. W opracowaniu zawarto też informację o kilku możliwych scenariuszach przy różnych wzrostach temperatur, więc „zbliżającego się” o 1,5 stopnia Celsjusza, „możliwego” do osiągnięcia o 2 stopnie, co będzie miało miejsce do 2050 roku, ale też o 3 stopnie do 2100 roku oraz w okresie późniejszym o 4 stopnie Celsjusza.
Przy wzroście temperatur o 3 stopnie Celsjusza, ilość zgonów z powodu zimna spadnie przypuszczalnie z 363 809 do 333 703, ale z powodu upałów podniesie się z 43 729 do 207 452.
Ekspert z dziedziny zdrowia publicznego na Trinity University Dublin profesor Patrick Goodman stwierdził, iż zebrano bardzo dużą ilość danych, co uważa za „solidny element badań”, który uprawdopodabnia taki rozwój sytuacji. Dane z Irlandii wskazują natomiast na wzrost prognozowanej ilości zgonów spowodowanych rosnącymi temperaturami w postępie kroczącym.
Profesor Patrick Goodman mówi:
– Fale upałów mogą powodować wzrosty temperatury większe niż te przedstawione w artykule.
Autorzy badania mówią w swoim opracowaniu:
– Nasze wyniki sugerują, że zmiana klimatu może stanowić bezprecedensowe wyzwanie dla systemów zdrowia publicznego, zwłaszcza w okresach ekstremalnych upałów.
*
Ja wiem, że dzisiaj nie jest 1 kwietnia, ale to naukowcy i Komisja Europejska wybrali termin publikacji. Poza tym już Kazik śpiewał, że „kręci się ziemia wokół słońca, dostać można szału z gorąca„.
Bogdan Feręc
Źr. Independent
Photo by Игорь Антипов on Unsplash