Luas kończy 20 lat

W tym miesiącu przypada 20 rocznica, gdy w Irlandii pojawił się operator tramwajów Luas, a od początku jego działalności wiele się zmieniło.

Luas zaczynał bardzo skromnie, bo z 10 pojazdami i jedną, zieloną linią w Dublinie, co miało miejsce 20 czerwca 2004 roku. Samo słowo Luas oznacza „prędkość”, więc również bardzo szybko uruchomiono kolejną, bo już we wrześniu tego samego roku wystartowała czerwona linia.

Zielona linia prowadzi z Broombridge do Brides Glen, a ma długość 20 km i 32 przystanki, natomiast linia czerwona kursuje z The Point do Tallaght i z Connolly do Saggart i jest z 35 przystankami.

W zaledwie dwa lata, bo do listopada 2006 roku Luas przewiózł 50 milionów pasażerów, a w grudniu 2017 roku uruchomiono przedłużenie Luas Cross-City Line, które wchodzi teraz w skład zielonej linii Luas.

W 2023 roku z możliwości jazdy tramwajem po Dublinie skorzystało 48,2 miliona pasażerów, czyli ok. 140 000 osób dziennie, a w całym 2005 roku Luas przewiózł 22 miliony pasażerów.

Jak wynika z ocen, jakie przekazują użytkownicy obu dublińskich linii tramwajowych, Luas ma dobre noty, chociaż niekiedy pasażerowie skarżą się na ścisk w pojazdach, a i opóźnienia. Do tego w ostatnich latach mówią o wzroście zachowań antyspołecznych i obawach przed podróżami wieczorem i nocą. Mówi się jednak, że tramwaje Luas to wciąż jeden z bezpieczniejszych środków transportu i mniej narażony na zakorkowane ulice, z czym boryka się komunikacja autobusowa.

Dubliński Luas znany jest też na świecie, a stało się tak za sprawą jednego z filmów, jaki postanowił nakręcić Bollywood. Było to w 2012 roku, gdy w jednym z wagonów dublińskiego Luasa kręcono sceny do filmu „Ek Tha Tiger”. Kręcona była wówczas scena filmu szpiegowskiego, a główny bohater, jadąc samochodem ma za zadanie powstrzymać „uciekający” tramwaj Luas. W ujęciu wykorzystane były sekwencje kręcone na Aston Quay i Harcourt Street.

W tej produkcji pojawia się także Trinity College, więc esencja Dublina.

Obecnie Luas w Dublinie posiada 73 tramwaje o długości od 40 do 55 metrów.

Bogdan Feręc

Źr. Newstalk

Photo by Louis Hansel on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Na ruinę też będz
Reklamy – zło kon