Władze stołecznego lotniska poinformowały właśnie, iż przygotowują się do kolejnego projektu, który zapewni mu na długie lata obniżenie kosztów prowadzenia swojej działalności, a jednocześnie będzie wpisywać się w uzyskanie jeszcze niższej emisyjności.
Aktualne plany obejmują wykonanie głębokich odwiertów i zainstalowanie geotermalnego systemu ogrzewania, a ten da ciepło dla wszystkich lotniskowych obiektów. Ogrzewane za pomocą geotermalnych źródeł przede wszystkim terminale 1 i 2, ale również budynki techniczne oraz biurowe.
Kiedy inwestycja zostanie zakończona, a obecnie jest w początkowej fazie projektowania, pozwoli na pozyskiwanie bardzo taniej energii, więc w konsekwencji obniżą się koszty funkcjonowania tego portu lotniczego oraz zmniejszy się też emisja gazów cieplarnianych, jakie produkuje Dublin Airport.
Lotnisko rozpoczęło też poszukiwania osób, które będą mogły zajęć się zaprojektowaniem odwiertów, przeprowadzą badania, a jednocześnie wskażą miejsca, gdzie najlepiej dokonać odwiertów. Jak jednak wiadomo z pierwszych wytycznych, DAA, czyli zarządca lotniska chce, aby odwierty znajdowały się pod terminalami lub w ich bezpośredniej okolicy, co nie będzie wpływać na drogi kołowania i startowe dla samolotów.
Docelowo, jak czytamy w dokumencie Dublin Airport, energia pozyskiwana ze źródeł naturalnych, zastąpić ma w 100 proc. tę uzyskiwaną na lotnisku z gazu. Gaz na stołecznym aeroporcie wykorzystywany jest teraz w równym stopniu do ogrzewania, jak i chłodzenia terminali, a DAA chciałoby z tego zrezygnować.
To kolejna inwestycja dublińskiego lotniska w sferze klimatycznej, a niedawno uruchomiono na nim największą farmę słoneczną w aglomeracji dublińskiej. Już ta przyczyni się do znacznego ograniczenia zużycia gazu na lotnisku, a odwierty geotermalne powinny pozwolić na całkowitą rezygnacji z tego paliwa.
Oczywiście Dublin Airport nie pozbędzie się instalacji gazowej, bo tę traktować ma w przyszłości, jako zabezpieczenie na wypadek nieprzewidzianych okoliczności. System gazowy ma być też utrzymywany w pełnej sprawności, nawet po uruchomieniu systemu geotermii.
Bogdan Feręc
Źr. Independent
Fot. Dublin Airport