Site icon "Polska-IE najbardziej politycznie-społeczno-gospodarczy portal informacyjny w Irlandii
Reklama
Reklama

Listy oczekujących ponownie się wydłużają

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kiedy w Irlandii doszło do nałożenia się trzech epidemii, czyli grypy, RSV i Covid-19, szpitale w kraju zaczęły cierpieć z powodu przeludnienia, a to zmuszało je do podejmowania decyzji o anulowaniu lub przesuwaniu zabiegów oraz planowych procedur szpitalnych.

Aktualne dane pokazują, że na konsultacje, planowe zabiegi oraz wizyty u specjalistów czeka 83 477 pacjentów, chociaż w styczniu było ich 81 586, a w grudniu ubiegłego roku 80 232. Jeszcze gorzej przedstawia się sytuacja w zakresie wizyt ambulatoryjnych, bo oczekujących na nie jest 589 670 osób, a w zeszłym miesiącu było to 584 626 osób. Wzrosła też ilość chorych oczekujących na endoskopię, więc obecnie na ten zabieg oczekuje 24 746 osób, natomiast miesiąc wcześniej było ich 24 029.

W tej sprawie wypowiedział się prezes Irlandzkiego Stowarzyszenia Konsultantów Szpitalnych (IHCA), prof. Robert Landers, który uważa, że sytuacja stała się bardzo zła.

Prof. Robert Landers:

– Konsultanci są bardzo zaniepokojeni, że nie robi się wystarczająco dużo, aby zwiększyć pojemność szpitali, a pacjenci mogli być leczeni w razie potrzeby. Dopiero po zwiększeniu wydajności i powołaniu dodatkowych konsultantów liczba zabiegów w szpitalach publicznych znacznie wzrośnie, powyżej poziomów sprzed pandemii. To zacznie nadrabiać zaległości w opiece medycznej i skróci listy oczekujących.

Jeżeli wziąć pod uwagę wszelkie listy oczekujących na pomoc medyczną w Irlandii, okaże się, że jest na nich o 13% chorych więcej, niż było przed pandemią, a listy dzienne oczekujących na przyjęcie do szpitali zwiększyły się o 24%. Ilość pacjentów oczekujących na zabiegi ambulatoryjne zwiększyły się o 6%, natomiast lista oczekujących długoterminowo, czyli ponad 18 miesięcy wysłużyła o 1200 osób.

Mówi się też o błędnym kole irlandzkiej służby zdrowia, bo przepełnienie szpitali i przekładanie wizyt oraz zabiegów, pogarsza stan osób chorych, które wymagają dłuższego procesu lecenia.

Jednocześnie wezwano rząd, aby zwiększył ilość stanowisk w szpitalach, a dotyczy to konsultantów i obsady pielęgniarskiej.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by JESHOOTS.COM on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
Reklama
Reklama
Reklama
Exit mobile version