Lekarze byli bici i poniżani

W kraju przeprowadzono badanie, w którym uczestniczyło 900 lekarzy, a część z nich odpowiedziała, że spotkali się z różnymi formami przemocy, ujawniono w wynikach ankiety Medical Protection Society (MPS).

Badanie dotyczyło przypadków z ostatnich 12 miesięcy, a to wówczas znaczna ilość lekarzy doświadczała przemocy ze strony pacjentów, więc byli bici, opluwani, szarpani, czego dopuszczali się również krewni chorych. Zdarzały się również pogryzienia, rzucanie krzesłami, kopnięcia, a nawet groźby bronią palną, co też zarejestrowane było w raporcie. Do codzienności należeć mają groźby związane z homofobią i na tle rasistowskim, a i zdarzało się, że lekarze atakowani byli po wyjściu ze szpitala.

Za główną przyczynę ataków na lekarzy uznaje się braki kadrowe, więc i długi czas oczekiwania na wizytę lub przyjęcie przez lekarza.

Lekarzom grożono również, iż niezadowolony pacjent zgłosi sprawę mediom, by te nagłośniły przypadek, jaki w ich ocenie powinien być napiętnowany.

Ponad 60% ankietowanych lekarzy było ofiarą przemocy lub było jej świadkami w ciągu ostatniego roku, a 37% stwierdziło, że wynika to z niedoborów kadrowych. Prawie 39% stwierdziło, że przyczyną napaści była frustracja pacjentów znajdujących się na listach oczekujących. Badanie wykazało też, że 86% osób, które doświadczyły lub były świadkami przemocy w ciągu ostatnich 12 miesięcy, stwierdziło, że miało to negatywny wpływ na ich zdrowie psychiczne. Ponad ¼ stwierdziła, że ​​wzrost liczby przypadków napaści i zastraszania ze strony pacjentów zmusił ich do ponownego rozważenia kariery w służbie zdrowia. ¼ lekarzy uważa również, że ​​policja nie traktuje poważnie przemocy wobec pracowników służby zdrowia.

Zastępca dyrektora MPS dr James Thorpe powiedział:

– Chociaż długie listy oczekujących na skierowania i niedobory personelu, co zrozumiałe, powodują stres u pacjentów i ich rodzin, pracownicy służby zdrowia robią, co mogą, w tych trudnych okolicznościach. Większość pacjentów okazuje szacunek, niepokojące jest jednak to, że tak wielu pracowników służby zdrowia spotyka się z agresją i zastraszaniem. Doświadczenie i bycie świadkiem przemocy może mieć głęboki wpływ na zdrowie psychiczne pracowników służby zdrowia, co może być szkodliwe dla jednostki i opieki nad pacjentem. Może to również skutkować tym, że personel medyczny będzie potrzebował urlopu lub nawet będzie rozważał odejście z zawodu. 

Bogdan Feręc

Źr. Independent

Photo by Luis Melendez on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Świadczenia socjaln
Ponownie jest droże