Legenda śmigłowców ma już 51 lat

Globalny koncern wysokich technologii, Leonardo, 4 sierpnia obchodzi właśnie 51-lecie swojego śmigłowca A109, kultowej maszyny latającej. Jej stworzenie stanowiło przełom w rozwoju przedsiębiorstwa.

https://agencja-informacyjna.com/leonardo-umacnia-pozycje/embed/#?secret=IM8iNb47Q6#?secret=rRmZvvgacd

A109 to lekki śmigłowiec produkowany przez włoski koncern Leonardo. Pierwszy lot odbył się 4 sierpnia 1971 roku. Przednia, środkowa i tylna część kadłuba, belka ogonowa, belki łączące, statecznik maszyny produkowane są w Polsce, przez PZL ŚwidnikŚmigłowiec A109 to maszyna najlepsza w swojej klasie wydajność i szybkość. Posiada świetną konstrukcję zapewniającą doskonałą aerodynamikę.

Śmigłowiec A109 jest wykorzystywany w wielu państwach do przewozu pasażerów, w służbach państwowych, a szczególnie w transporcie medycznym. Taka maszyna była użytkowana przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Leonardo stworzyło wiele wersji śmigłowca A109E: wojskowe, dla policji, jednostek ratownictwa medycznego, przystosowane do pracy na dużych wysokościach i przy wysokich temperaturach, dla ważnych osobistości oraz cywilne. Maszyną A109S Grand (przedłużona i ulepszona cywilna wersja z silnikami P&W 207) dwaj Amerykanie: Scott Kasprowicz i Steve Sheik ustanowili w sierpniu 2008 roku nowy rekord świata w najszybszym okrążeniu Ziemi śmigłowcem. Dystans 38.890 km pokonali ze średnią prędkością 275 km/h. Dotychczasowy rekord od 1996 należał do Bell 430.

https://agencja-informacyjna.com/20-rocznica-pierwszego-lotu-aw139/embed/#?secret=XuugvNbrrH#?secret=0kH3aNHfOa

Od połowy lat 70. XX wieku początkowy sukces doprowadził do ciągłej i zwiększającej się obecności koncernu Leonardo w wymagającym segmencie rynku lekkich śmigłowców dwusilnikowych. W najnowszych konstrukcjach zastosowano nowoczesną cyfrową awionikę, przestronne kabiny, zwiększoną dynamikę, nowe silniki i wszystkie główne opcje podwozia, osiągając łączną liczbę ponad 1.600 lekkich śmigłowców dwusilnikowych sprzedanych w ciągu 50 lat klientom z ponad 50 państw na wszystkich kontynentach, do działania w każdych warunkach pogodowych i środowiskowych, nad lądem i wodą.

Wniosek o powołanie projektu skierowany został przez projektanta Bruno Lovera do ówczesnego kierownictwa wyższego szczebla, a prototyp A109 po raz pierwszy wzbił się w powietrze latem 1971 r. Nowy model pozwolił również firmie wejść na wysoce konkurencyjny rynek amerykański, także dzięki utworzeniu centrum logistycznego w Filadelfii, które w kolejnych dekadach miało stać się miejscem przemysłowej obecności Leonarda w USA w zakresie produkcji, wsparcia i usług szkoleniowych w zakresie śmigłowców.

Agencja Informacyjna

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS: