Departament Rolnictwa prowadzi obecnie intensywne kontrole na fermach drobiu, a dzieje się tak po wykryciu kilku ognisk salmonelli.
Wcześniej główny inspektor weterynarii w Irlandii nakazał ubój prewencyjny tysięcy kurczaków, a hodowane były one z przeznaczeniem na rynek spożywczy. Salmonella wykryta została w przynajmniej 8 stadach w hrabstwie Cavan, a zakażenie wykryto podczas rutynowych badań.
Wtedy Inspektorat Weterynarii podjął decyzję, którą skonsultował z Departamentem Rolnictwa o przeprowadzeniu w całym kraju testów na obecność salmonelli na fermach drobiu. Badania trwają, więc występuje prawdopodobieństwo wykrycia kolejnych ognisk, a co za tym idzie, decyzji o likwidacji stad.
Może mieć to wpływ na dostępność kurczaków w handlu detalicznym, co prawdopodobnie przełoży się na wzrost cen mięsa drobiowego, a i jego mniejszą ilość w sklepach.
Departament Rolnictwa zapowiada, że o ile na fermach kurczaków odkryte zostaną kolejne zakażenia salmonellą, nie będzie odkładania decyzji o uboju prewencyjnym stad.
Salmonella to rodzaj bakterii z rodziny Enterobacteriaceae, która może powodować różne stany chorobowe, od łagodnych po ciężkie, a zakażenie objawia się podwyższoną temperaturą ciała, bólem głowy, biegunką – niekiedy krwawą. Po zakażeniu salmonellą jej czas inkubacji określa się na 12 do 36 godzin, ale może też wynosić od 6 do 72 godzin od przyjęcia bakterii do organizmu. Zakażenie salmonellą ma zazwyczaj stosunkowo łagodny przebieg i wystarcza w takich przypadkach leczenie zlecone przez lekarza pierwszego kontaktu. W ciężkich postaciach choroby konieczna jest hospitalizacja, a spotyka się je głównie u osób starszych, niemowląt i osób z obniżoną odpornością. Zakażenie salmonellą może prowadzić do odwodnienia organizmu, więc ważne jest, aby przyjmować wtedy dużą ilość płynów.
Bogdan Feręc
Źr: RTE
Photo by Arisa Chattasa on Unsplash