Osiemnaście umów o dofinansowanie projektów na łącznie 4,5 mln złotych odebrali w piątek (14 lipca) podczas uroczystości w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego beneficjenci Regionalnego Programu Operacyjnego i PROW 2014-2020.
„Powoli zamykamy perspektywę 2014-2020. W PROW-ie, w związku z tym, że otrzymaliśmy dodatkową pulę środków w wysokości 50 milionów złotych, będziemy jeszcze podpisywać 400 umów. Beneficjentami będą przedsiębiorcy i samorządy lokalne rozwijające infrastrukturę turystyczną i rekreacyjną” – powiedział marszałek Piotr Całbecki.
Dodał, że w RPO zostanie podpisanych jeszcze około 50 nowych umów.
„W pełnym wymiarze rozpoczęliśmy już też wdrażanie programu regionalnego 2021-2027. Środki Unii Europejskiej są fundamentem naszego rozwoju, wprost trudno sobie bez nich wyobrazić przyszłość zarówno w sferze inwestycyjnej, jak i w sferze rozwoju społecznego” – zaznaczył Całbecki.
Sześć umów RPO (łączna wartość 3 mln złotych) dotyczy projektów związanych z modernizacją systemów miejskiego oświetlenia ulicznego w Grudziądzu, Bydgoszczy, Włocławku i Toruniu oraz termomodernizacji świetlic wiejskich w Nowej Wsi w powiecie włocławskim i Kleparach w powiecie inowrocławskim.
Pięć największych miast regionu (także Inowrocław, którego przedstawiciele odbiorą umowę w późniejszym terminie) wymienia lampy uliczne starszego typu na nowoczesne energooszczędne oświetlenie LED-owe. Największe z tych przedsięwzięć – modernizacja oświetlenia ulicy Wyszyńskiego, wartość 1,8 mln złotych, dofinansowanie 1,3mln złotych – realizuje samorząd Bydgoszczy.
Modernizacja termiczna w Kleparach i Nowej Wsi – wartości wsparcia to odpowiednio 205 tys. i 113 tys. złotych – oznacza standardowe inwestycje w tym zakresie, czyli termiczne zaizolowanie ścian i dachu w celu ograniczenia strat ciepła oraz nadmiernego nagrzewania się budynków latem. Inwestorami są w obu przypadkach samorządy gmin (odpowiednio gminy Gniewkowo i gminy wiejskiej Włocławek).
Przedsięwzięcia PROW-owskie (łączna wartość dofinansowania wynosi 1,5 mln złotych) to dwie inwestycje drogowe (obie w gminie Zławieś Wielka w powiecie toruńskim) i dziesięć związanych budowaniem przyjaznej, funkcjonalnej i integrującej lokalną społeczność przestrzeni publicznej.
Największym (koszt prawie 190 tys. złotych) jest budowa nowych dobrze wyposażonych placów zabaw w Radomicach i Maliszewie w powiecie lipnowskim. Jednym z najciekawszych jest zapewne stworzenie bezpiecznej drogi procesyjnej przy XVIII-wiecznym kościele Świętego Krzyża w Łowiczku w powiecie aleksandrowskim. Świątynia jest odwiedzanym przez turystów wysokiej klasy zabytkiem, jej początki sięgają XVI wieku; w 2020 roku, m.in. dzięki wsparciu samorządu województwa przeszła gruntowany remont konserwatorski.
Projekty finansowane z RPO zostaną zakończone jeszcze w tym roku, projekty finansowane w ramach PROW będą musiały zostać sfinalizowane do połowy roku przyszłego.
Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP