Site icon "Polska-IE najbardziej politycznie-społeczno-gospodarczy portal informacyjny w Irlandii
Reklama
Reklama

Kto ma obsesję na punkcie koniczyny?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W Dniu Świętego Patryka premier Leo Varadkar kolejny raz wręczy prezydentowi USA Joe Bidenowi miskę irlandzkiej koniczyny, co jest w ostatnich miesiącach mocno krytykowane, a podstawą do niepochlebnych słów o tym tradycyjnym geście stała się pomoc wojskowa, jakiej Stany Zjednoczone udzielają Izraelowi.

W przyszłym tygodniu szef irlandzkiego rządu leci do Waszyngtonu i w Białym Domu podczas spotkania z prezydentem USA, dokona przekazania misy koniczyny. Większość organizacji propalestyńskich w Irlandii, ale też polityków uznała, że ten gest jest obecnie nie na miejscu i wzywa premiera Varadkara do porzucenia tych planów.

W odpowiedzi można było usłyszeć od taoiseacha, że zmiana tradycji byłaby „błędem” ze strony irlandzkich władz, a bojkot wydarzenia mógłby zostać źle odebrany przez amerykańską administrację.

Leo Varadkar:

– Niewiele jest krajów na świecie, które mają gwarancję corocznego spotkania. Wielkim błędem byłoby zbojkotowanie tego i utrata ważnego zaangażowania, które odbywa się corocznie od lat osiemdziesiątych.

Mogłoby to również wpłynąć na wizerunek Irlandii na świcie, a i doprowadzić do traktowania kraju mniej poważnie, dodał premier.

Leo Varadkar w swoim wystąpieniu w Dáil powiedział następnie:

– To okazja, aby porozmawiać z przywódcami USA, a także z prezydentem Bidenem i wiceprezydent Kamalą Harris. Jesteśmy jednym z zaledwie 200 krajów na świecie, które mają gwarancję spotkania raz w roku. Byłoby wielkim błędem, gdybyśmy to stracili.

– Skorzystam jednak z okazji, zarówno prywatnie w Gabinecie Owalnym, jak i publicznie w Białym Domu, aby wyjaśnić, co Irlandczycy myślą o sytuacji w Gazie i jakie naszym zdaniem Stany Zjednoczone potrzebują i powinny przyjąć podejście, które pomoże doprowadzić do porozumienia pokojowego w regionie.

– Uważamy, że humanitarne zawieszenie broni na kilka tygodni może następnie doprowadzić do trwałego zawieszenia broni.

Leo Varadkar dodał, że w całej sytuacji nastąpiła w ostatnich tygodniach zmiana podejścia USA do wojny pomiędzy Izraelem a Hamasem, czego wyrazicielką stała się wiceprezydent Kamala Harris. To właśnie ona powiedziała, że w Gazie „musi nastąpić natychmiastowe zawieszenie broni”. Premier wyraził następnie nadzieję, że te słowa zostaną zrealizowane.

Wypowiedź szefa rządu nie trafiła jednak do przekonania posła Solidarności Micka Barry’ego, który stwierdził, że w Gazie pół miliona osób jest „o krok” od śmierci z głodu. Poseł Barry powiedział również, że Stany Zjednoczone wciąż dostarczają amunicję oraz broń do Izraela, a nawet mówi się o zwiększeniu tej pomocy.

Mick Barry:

– Setki ludzi zebrały się w mieście Gaza w zeszły czwartek rano przed świtem. Kiedy zbliżali się do ciężarówek z pomocą przewożących mąkę, zostali zastrzeleni przez izraelskich żołnierzy – zginęło 115 osób, ponad 700 zostało rannych. To była masakra.

Poseł Barry stwierdził również:

– Powiedz Bidenowi, że nie będzie koniczyny, jeśli nie nastąpi całkowite zawieszenie broni.

– Chociaż prawdą jest, że administracja Bidena nalega obecnie na sześciotygodniową przerwę w walkach, nie ma wątpliwości, że Biden uzbroił i sfinansował kampanię, którą sam Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości uważa za wartą zbadania, ponieważ możliwe jest ludobójstwo.

– Planujesz dać mu miskę koniczyny w imieniu narodu irlandzkiego. Bez wątpienia planujesz pozować do zdjęć z mężczyzną, który zbroił i finansował masowe morderstwa. Taka jest prawda. Uważam, że to niewłaściwe.

Wówczas Leo Varadkar odpowiedział:

– Wygląda na to, że masz lekką obsesję na punkcie miski koniczyny, a to zajmuje około 20 sekund.

– Prawdziwą szansą jest zasiadane spotkanie w Gabinecie Owalnym z prezydentem Bidenem i jego zespołem, a także możliwość publicznego przemawiania w Białym Domu przed gośćmi prezydenta, a także z ambasady Irlandii.

– I to jest szansa, którą wykorzystam, aby potwierdzić znaczenie naszych stosunków z USA – gospodarczymi, politycznymi i kulturalnymi, ale także powiedzieć, że są kwestie, w których się nie zgadzamy.

Premier Varadkar jest też zwolennikiem przeprowadzenia niezależnych śledztw, w odniesieniu do Gazy.

Bogdan Feręc

Źr. Breaking News

Photo The White House

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
Reklama
Reklama
Reklama
Exit mobile version