Krótka historia Halloween
Początki Halloween sięgają starożytnego celtyckiego święta Samhain, co wymawia się jako „sow-in”, a świętowane było dwa tysiące lat temu przez ówczesnych Celtów jako nowy rok, który rozpoczynał się właśnie 1 listopada.
Święto to uznawały wówczas ludy celtyckie w dzisiejszej Irlandii, na terenie Wielkiej Brytanii oraz w północnych rejonach Francji. Dzień ten oznaczał, jak ma to miejsce również dzisiaj, koniec lata i żniw oraz początek ciemnej, oraz zimnej pory roku, która często kojarzona była ze śmiercią człowieka. Celtowie wierzyli też, że w noc poprzedzającą nowy rok granica między światem żywych i umarłych zostaje zatarta. W nocy 31 października obchodzili Samhain i wierzono, że w tym czasie duchy zmarłych powracają na ziemię.
Oprócz wywoływania problemów i niszczenia upraw, Celtowie uważali, że obecność duchów z innego świata ułatwiała druidom, czyli celtyckim kapłanom, przepowiadanie przyszłości. Dla ludu całkowicie zależnego od niestabilnego świata przyrody przepowiednie te były także ważnym źródłem pocieszenia podczas długiej zimy.
Żeby uczcić to wydarzenie, druidzi wznosili ogromne święte ogniska, przy których się zbierali, aby spalić plony i zwierzęta, jako ofiary dla celtyckich bóstw. Podczas uroczystości Celtowie nosili stroje składające się przede wszystkim ze skór zwierząt, ale próbowali także przepowiadać sobie nawzajem przyszłość. Po zakończeniu uroczystości rozpalili na nowo ogień w kominkach, który wcześniej gasili, a płomień przenoszony był ze świętego ogniska, aby zapewnić ochronę dla domu podczas nadchodzącej zimy.
Do 43 roku naszej ery Imperium Rzymskie podbiło większość terytorium Celtów, a w ciągu 400 lat, kiedy rządzili ziemiami Celtów, dwa święta pochodzenia rzymskiego zostały połączone z tradycyjnym celtyckim świętem Samhain. Pierwszym z nich była Feralia, czyli dzień pod koniec października, kiedy Rzymianie tradycyjnie upamiętniali odejście swoich zmarłych. Drugim dniem był ten poświęcony Pomonie, rzymskiej bogini owoców i drzew. Symbolem Pomony jest jabłko, a włączenie tego święta do Samhain prawdopodobnie wyjaśnia tradycję łowienia jabłek, która jest praktykowana dzisiaj w Halloween.
Bogdan Feręc
Źr. History.com
Photo by Beth Teutschmann on Unsplash