Krajowe spotkania publiczne: Opowiadamy się za kontrolą cen i nacjonalizacją energetyki
Rachunki za elektryczność i energię oszalały, ale rząd właśnie daje 200 euro kredytu przed Bożym Narodzeniem i 400 euro później. To nie pokryje wzrostu.
Kiedyś mieliśmy najtańszą energię elektryczną w Europie, ale teraz mamy najdroższą. W latach 90. ESB miała mandat Not-For-Profit, ale zostało to zmienione przez Fianna Fáil. Sprywatyzowali produkcję energii i traktowali ją jako rynek zysku, a nie naturalny monopol prowadzony dla wartości publicznej lub dobra publicznego.
W latach 90. UE dążyła do rozbicia państwowych firm energetycznych w całej Europie, w tym ESB i Bord Gáis. W 1996 i 1998 r. Unia Europejska wprowadziła dyrektywy w sprawie energii elektrycznej i gazu, zmuszając państwa członkowskie do otwarcia swoich systemów energetycznych na inwestorów oraz sprzedaży elektrowni i infrastruktury prywatnym kapitalistom. Fianna Fáil nie ubiegała się o irlandzkie odstępstwo dla tej dyrektywy, mimo że niewielki rozmiar irlandzkiego rynku spotęgowałby najgorsze skutki prywatyzacji. W 1999 roku Fianna Fail wprowadziła ustawę o Regulacji Energii Elektrycznej, która otworzyła rynek na konkurencję. Dwa lata później usunęli mandat ESB „nie dla zysku”.
Spółki publiczne, które wcześniej działały na zasadzie non-profit, są teraz zmuszane do wejścia na rynek, wymagając od nich zachowywania się jak prywatni kapitaliści poprzez dążenie do wyższych stóp zysku. Cała branża została podzielona na różne firmy produkujące i sprzedające energię elektryczną i gaz dla zysku. To szaleństwo.
Rząd powinien nałożyć kontrolę cen na sektor energetyczny i ustalić cenę na poziomie sprzed kryzysu. Mają do tego prawo. Powinno to nastąpić natychmiast po nacjonalizacji sektora energetycznego i powinno być prowadzone przez spółkę publiczną, taką jak ESB, ale należy im powiedzieć, aby przestali zarabiać i dostarczali tanią, odnawialną energię.
Publiczne spotkania ogólnokrajowe:
19 października: Hotel Wynns, Dublin, godz. 20.00
Mówcy:
Bríd Smith TD
Brian Baitson
Dexter Whitfield
Sharon Beder
———
24 października: Áras na nGael, Galway 19:00
27 października: St. Patrick’s Community Centre, Patrick St., Waterford 20:00
27 października: Horse & Hound, Mulgrove St., Limerick 19:30
Opr: Bogdan Feręc
Źr/Zdj: People Before Profit