Kościół traci wiernych i będzie ich tracić. Ekskomunika za głosowanie
Kościołowi Katolickiemu można zarzucić wiele, w tym tkwienie w zasadach, które nie przystają do obecnej rzeczywistości, ale i do zachowania, jakie część wiernych od niego odpycha.
Do takiego kontrowersyjnego przypadku doszło w ostatni piątek, kiedy ministrowi stanu pochodzącemu z Cork odmówiono podczas mszy pogrzebowej przyjęcia komunii świętej. Do zdarzenia doszło, kiedy w parafii Blarney w Whitechurch, gdzie odbywała się ceremonią pożegnania i ostatniej drogi osoby zmarłej. Podczas mszy, kiedy poseł Colm Burke podszedł, aby przyjąć komunię, ksiądz koncelebrans odmówił mu jej udzielenia i miał stwierdzić, iż poseł został ekskomunikowany.
Powodem nałożonej na Colma Burke’a anatemy stać się miało jego wcześniejsze głosownia, a dotyczyło zmiany Ósmej Poprawki, która mówi o dopuszczalności aborcji. Wówczas poseł poparł te zmiany i oddał głos za liberalizacją przepisów, co teraz uznano za popieranie legalizacji aborcji.
W obronie posła stanęło Stowarzyszenie Księży Katolickich (ACP), które wyraziło swoją ostrą dezaprobatę w stosunku do postawy księdza, a dodano, że kapłan, „nie jest właścicielem Eucharystii”.
Jeden z członków Stowarzyszenia ksiądz Tim Hazelwood stwierdził, że ksiądz nie może dowolnie odmawiać udzielenia komunii świętej osobie, która pojawia się na mszy.
Duchowny Tim Hazelwood stwierdza:
– Rolą księdza nie jest osądzanie sumienia innej osoby. Gdzie się to skończy, jeśli zaczniemy to robić. Kto jest godny, aby przyjąć komunię? Uważamy, że komunia nie powinna być w ten sposób sprawowana – zwłaszcza w okolicznościach takiej konkretnej mszy, mszy pogrzebowej. To była wrażliwa sprawa dla rodziny, a teraz wszyscy o tym mówią.
W swoim wyjaśnieniu do postawy Kościoła Katolickiego ks. Hazelwood podkreślił, że głosi on, iż „życie ludzkie należy szanować”, a Kościół nie może wymagać, aby należały do niego wyłącznie osoby, które w pełni zgadzają się jego naukami i ich w całości przestrzegają.
Ks. Tim Hazelwood dodaje:
– Ilu z nas pasowałoby do jakiegoś klubu, gdyby trzeba było przejść kwalifikacje i osiągnąć perfekcję? Jeśli przyjrzymy się referendum [w sprawie aborcji], ile osób zagłosowało za uchyleniem Ósmej Poprawki – czy wszystkie te osoby powinny zostać ekskomunikowane? To byłaby połowa wiernych, którzy uczestniczyli we mszy tego dnia.
Ksiądz krytykujący postawę koncelebransa posłużył się również słowami papieża Franciszka, który zapewniał, że nigdy nie odmówił żadnej osobie udzielenia komunii świętej.
Ksiądz Hazelwood mówił dalej:
– Są sposoby na przekazanie naszego punktu widzenia, ale to jeszcze bardziej zniechęci ludzi.
Zdanie Stowarzyszenia Księży Katolickich w Irlandii jest natomiast następujące:
– Dokonanie aborcji jest skomplikowane pod względem moralnym i medycznym. Ustawodawcy muszą znaleźć równowagę między dwoma grupami praw: prawem nienarodzonego dziecka do życia i prawem matki do podejmowania swobodnych decyzji. Przedstawiciele publiczni mają za zadanie znaleźć równowagę między jednym a drugim.
ACP zauważa jednocześnie, że przed zmianami prawnymi w Irlandii, co miało miejsce w przypadku Ósmej Poprawki w 2018 roku, Irlandki i Katoliczki mieszkające na wyspie, korzystały z zagranicznych klinik aborcyjnych, a Kościół o obywatele „przymykali na to oczy”.
Bogdan Feręc
Źr. NewsTalk
Photo by Lance Lozano on Unsplash