Site icon "Polska-IE najbardziej politycznie-społeczno-gospodarczy portal informacyjny w Irlandii
Reklama
Reklama

Korki na uwięzi

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej od lipca w całym bloku nakrętki przy butelkach z napojami muszą być przymocowane na stałe, aby produkt mógł zostać wprowadzony do obrotu detalicznego.

Oznacza to, że każda butelka z płynem zdatnym do spożycia, a o pojemności do 3 litrów, będzie musiała od przyszłego miesiąca posiadać przymocowaną na stałe nakrętkę. Zasada obejmuje również opakowania wykonane z kartonu i powlekane folią, których nie można poddać recyklingowi, ale i toreb foliowych z płynami.

Wolą Unii Europejskiej jest, aby zmniejszyć ilość plastiku w przestrzeni publicznej i więcej opakowań poddawać recyklingowi, na co chętnie zgodził się irlandzki Departament Środowiska i szef resortu Eamon Ryan.

Jak powiedział rzecznik Departamentu Środowiska, nakrętki od butelek stanową ok. 15% śmieci pochodzących z opakowań, a są „szczególnie szkodliwe dla środowiska”. Rzecznik nadmienił, iż nakrętki są zwyczajowo zbyt małe, aby można było przetwarzać je za pomocą typowego sprzętu sortującego, więc nie były do tej pory przetwarzane w dużych ilościach.

Od 1 czerwca obowiązuje również przepis, który zabrania sprzedaży napojów w butelkach bez przytwierdzonych nakrętek.

System zwrotu butelek i aluminiowych puszek wprowadzony został w Irlandii 1 lutego tego roku, a jak twierdzi firma Return, która ów obsługuje, stale rośnie ilość zwrotów, więc coraz mniej opakowań po napojach trafia na wysypiska.

Aktualnie zwrotowi poddawanych jest średnio 2,5 miliona opakowań dziennie, a sprzedawanych z kaucją. W pierwszym miesiącu po uruchomieniu systemy było to 2 miliony opakowań.

Co więcej, wszedł też w życie zakaz sprzedaży plastikowych sztućców i mieszadeł do napojów gorących, a wkrótce do sprzedaży za kaucją trafią też opakowania szklane, w bym butelki i słoiki.

Z każdym miesiącem więcej jest też na unijnym rynku spożywczym opakowań, które wykonane są z zawartością plastiku pochodzącego z recyklingu, a docelowo stanowić mają one do ponad 80% wszystkich opakowań z plastiku.

Bogdan Feręc

Źr. Irish Examiner

Photo by tanvi sharma on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
Reklama
Reklama
Reklama
Exit mobile version