Nowe przepisy, które ukrywa się pod stwierdzeniem, iż mają przeciwdziałać praniu pieniędzy, finansowaniu terroryzmu i uchylaniu się od sankcji mają być poddane głosowaniu w Parlamencie Europejskim, choć w przyszłości będą mogły zostać wykorzystane do nadzoru nad każdym mieszkańcem UE.
Proponowane przepisy wprowadziłyby zwiększony nadzór w przepływie pieniędzy m.in. w zawodowych klubach piłkarskich, ale i w przypadku osób fizycznych, a mówi się o wartości przepływu w kwotach ponad 50 mln €, choć z wyłączeniem ich głównego miejsca zamieszkania.
Powołany zostanie także nowy organ ds. przeciwdziałania praniu pieniędzy.
Proponowana dyrektywa przyznałaby jednostkom analityki finansowej większe uprawnienia w zakresie analizowania i wykrywania prania pieniędzy oraz finansowania terroryzmu.
Parlament Europejski ma również przyjąć środki mające na celu poprawę jakości powietrza do 2030 r., wprowadzając rygorystyczne limity dla najbardziej szkodliwych substancji zanieczyszczających. W przypadku łamania nowych przepisów osoby dotknięte zanieczyszczeniem powietrza będą mogły podjąć kroki prawne, a obywatele otrzymają odszkodowanie w przypadku uszczerbku na zdrowiu.
Zatwierdzone mają zostać także przepisy mające na celu skorygowanie fałszywego samozatrudnienia w przypadku pracowników platform internetowych.
Ciarán Cuffe z Grupy Zielonych powiedział, że ustawa zapewni takim pracownikom „prawne domniemanie zatrudnienia, nowe kanały zgłaszania przemocy i molestowania w pracy, ochronę przed monitorowaniem przez firmę rozmów między pracownikami oraz prawo do kontroli decyzji kierownictwa przez człowieka”.
Odrębnie głosowany będzie projekt dyrektywy mającej na celu ograniczenie lekkomyślnej jazdy w całej Unii Europejskiej. Obecnie około 40% wykroczeń w ruchu transgranicznym pozostaje bezkarnych. Na mocy tej dyrektywy państwa członkowskie będą zobowiązane do większej współpracy w celu nakładania kar za wykroczenia drogowe.
Bogdan Feręc
Źr. RTE