Koniec z opisem „najlepsze przed”?
Tym razem zaproponowano, aby z opakowań z żywnością zniknęły niektóre terminy sugerujące przydatności do spożycia, co pozwoli na racjonalne gospodarowanie jedzeniem, a jednocześnie przyczyni się do zmniejszenia jego marnotrawienia.
Część osób, szczególnie młodych, bardzo przywiązało się do terminów przydatności, jednak nie rozumieją, że większość produktów spożywczych suchych i w opakowaniach bez dostępu tlenu, można swobodnie jeść nawet po terminie, jaki podany został na opakowaniu.
Z tym postanowiła walczyć irlandzka Socjaldemokracja, której posłanka i rzeczniczka ds. klimatu Jennifer Whitmore stwierdziła, iż niektóre daty przydatności do spożycia z opakowań powinny zniknąć.
Każdego roku w Irlandii wyrzuca się do śmieci żywność o wartości 1,3 mld €, a robi to 55% mieszkańców kraju. Powodem takiego postępowania jest zakończenie terminu przydatności do spożycia, a konkretnie informacja „najlepiej spożyć przed”. Wiele osób myli dwa pojęcia na opakowaniach, więc to „najlepsze przed” z faktycznym terminem przydatności, ale i tu mamy pewną nieścisłość, ponieważ duża ilość produktów spożywczych, zdatna jest do jedzenia, jeżeli opatrzone są informacją „najlepsze przed”.
Posłanka Whitmore powiedziała, że stwierdzenie „najlepiej spożyć przed”, nie jest groźbą choroby, nie ma również wpływu na jakość produktu i na zdrowie, więc takie produkty wciąż można bezpiecznie spożywać.
Informując o sformułowaniu „the best before”, Jennifer Whitmore mówi:
– To tylko wskaźnik jakości. Zasadniczo jest napisane, że po tej dacie nie możemy zagwarantować, że będzie to produkt najwyższej jakości, ale nadal nie ma powodu, aby go nie zjeść. Widzą tę datę na opakowaniu, trochę się denerwują i wyrzucają go. Nie ma to nic wspólnego z bezpieczeństwem żywności, o ile nie minęła formalna data przydatności do spożycia. Marnujemy mnóstwo jedzenia i pieniędzy. Jest to kosztowne dla gospodarstw domowych, ale także kosztowne dla środowiska, ponieważ 8,33% gazów cieplarnianych jest wytwarzana przez żywność, która nigdy nie jest spożywana.
Socjaldemokraci chcą, aby rząd wprowadził formalny zakaz używania opisu „najlepsze przed”, gdyż producentom żywności na tym nie zależy. To właśnie producenci, umieszczając napis „the best before”, maksymalizują swoje zyski i poniekąd zmuszają do wyrzucania jedzenia i kupowania kolejnych produktów.
Niektóre supermarkety przestały już umieszczać na produktach sygnowanych markami własnymi określenie „najlepsze przed”, a do tych należy m.in. Tesco, Waitrose z Wielkiej Brytanii, ale i wiele francuskich sieci handlowych.
Bogdan Feręc
Źr. Newstalk
Photo by Fikri Rasyid on Unsplash