Komu wiodło się najlepiej?
Można powiedzieć, że takich wyników sieć nie notowała od bardzo dawna, więc wysunęła się na bezapelacyjnego zwycięzcę rankingu z największym udziałem w rynku.
Jak zaznacza pracownia badawcza Kantar, Dunnes Stores osiągnął rekordowy udział w sprzedaży detalicznej artykułów spożywczych i w styczniu wyniósł on 24,6%. Ów wzrost Kantar przypisuje dodatkowym, a nowym klientom tej sieci, ale i większej ilości odwiedzin przez dotychczasowych kupujących, co wynika z analizy wydanych paragonów.
Na miejscu drugim w Irlandii pozostała brytyjska sieć sprzedaży detalicznej artykułów spożywczych, czyli Tesco, które też ma bardzo wysoki udział w tutejszym rynku, a ten zamknął się w poprzednim miesiącu kwotą 23,8%.
Miejsce trzecie w tym rankingu przypadło sieci SuperValu, które miało w styczniu 2024 roku udział w rynku spożywczym na poziomie 20,6%, co stanowi od ostatniego badania nieznaczny spadek. Nie zmienia to jednak faktu, że klienci SuperValu, odbyli największą ilość wizyt w placówkach tej sieci, w 12 tygodni kończących się 21 stycznia, a było ich średnio 21,1 w 30 dni.
Dyskonty także miały się całkiem dobrze, ale one mogą mówić o spadku zainteresowania klientów produktami spożywczymi, jakie oferowane są w najniższych, jak twierdzą reklamy cenach. Lidl ma obecnie udział w irlandzkim rynku spożywczym na poziomie 12,5%, co jest wynikiem niższym od poprzedniego, chociaż niewiele niższym.
Aldi jest w trochę gorszej sytuacji, ale wciąż potrafi zachęcić 10,8% konsumentów z Republiki Irlandii, którzy w ostatnim miesiącu dokonywali zakupów spożywczych w tej sieci.
Z oceny ogólnej wynika, iż konsumenci kierują się obecnie do większych sprzedawców detalicznych, którzy zaczęli kusić ofertami promocyjnymi, a i urozmaiconą ofertą towarową.
Bogdan Feręc
Źr. Kantar
Photo CC BY-SA 2.0 DEED Betty Longbottom