Tax Commission wydała szereg zaleceń dla rządu, w tym te, które wzywają do likwidacji ulg podatkowych za ubezpieczenie zdrowotne, ale i zniesienie niższych stawek podatku od towarów i usług.
Do tego wszystkiego Komisja Podatkowa uznała, że program „Help to Buy” powinien być zlikwidowany, a grupa ekspertów doradza rządowi zmianę w podejściu niektórych form opodatkowania, w tym podatku od odsetek płaconych od oszczędności w banku lub kasie oszczędnościowej, gdy jest taki sam, jak stawka podatku dochodowego oraz zniesienie zwolnienia od podatku dla osób, które zyskują, kiedy sprzedają dom rodzinny, a nowy jest mniejszy. Raport zawiera 100 rekomendacji i raczej rozgniewa osoby o średnich dochodach – ponieważ trudne propozycje pojawiają się w czasie wyniszczającego kryzysu kosztów utrzymania.
Raport zostanie przedstawiony publicznie dzisiaj i zajmie się tym minister finansów Paschal Donohoe, który omówi też najważniejsze punkty rekomendacji.
Już teraz wiadomo jednak, że zastosowanie się do wszystkich zaleceń, uderzy po kieszeni większość mieszkańców Irlandii, ale najbardziej grupę osób o średnich dochodach. Już tylko likwidacja ulgi podatkowej wynikającej z ubezpieczenia zdrowotnego, kosztowałaby typową rodzinę 600 € rocznie, a w całym kraju z ubezpieczeń zdrowotnych korzysta ponad 2,4 miliona osób, więc 47 proc. całej populacji.
Takie podejście rządu do rekomendacji, więc wyrażenie aprobaty dla pomysłu, może doprowadzić do sytuacji, że wiele osób zrezygnuje z ubezpieczeń zdrowotnych, co może przyczynić się do zdestabilizowania rynku ubezpieczeniowego w kraju, uważa Dermot Goode z TotalHealthCover.ie. Z dalszej części wypowiedzi pana Goode dowiadujemy się, że zniesie ulg i rezygnacja z ubezpieczeń zdrowotnych może stworzyć sytuację, iż firmy ubezpieczeniowe zechcą podnieść inne stawki ubezpieczeń, aby pokryć swoje straty, które wynikać będą z odejścia klientów.
Jeszcze ciekawiej stanie się, gdy prześledzić propozycję Tax Commission w zakresie opodatkowania dochodów od oszczędności, więc podniesienie podatku z 33 do 52 procent. To z kolei może doprowadzić do sytuacji, że oszczędności będą likwidowane, a może nawet wyprowadzane z kraju do banków państw, które nie charakteryzują się tak wysoką stopą oprocentowania dla oszczędności prywatnych. Aktualnie w bankach i kasach oszczędnościowych znajduje się ok. 147 mld €, a pieniądze te należą w znakomitej większości do gospodarstw domowych.
Komisja podatkowa zaleca również stopniowe likwidowanie obniżonych stawek podatku VAT, czyli powrót do ich nominalnych wartości, jakie obowiązywały wcześniej. Tak miałoby się dziać w zakresie paliw pędnych, ale też na usługi hotelarskie i gastronomiczne, budowlane, krótkoterminowy najem samochodów oraz usługi sprzątania itp. Taka sama rekomendacja pojawiła się w kontekście produkcji rolnej, a duża część z niej objęta jest podatkiem VAT w wysokości 4,8%, więc powrót do wyższych stawek opodatkowania oznaczałby podniesienie cen detalicznych, ale i zmniejszenie konkurencyjności produkcji rolnej Irlandii na świecie.
Likwidacja programu „Help to Buy” może wydawać się w tych wszystkich propozycjach najmniej kontrowersyjna, bo takiego kroku domaga się również irlandzka opozycja, ale dodaje, że program powinien być zastąpiony innym, odpowiadającym potrzebom kraju.
Komisja zaleca też, aby z czasem, ryczałtowe kwoty wolne od podatku, które osoby przechodzące na emeryturę mogą pobierać ze swoich emerytur, powinny się zmniejszać, aby w końcu je zlikwidować.
Tax Commission nie chce zgodzić się na dochód wystarczający na utrzymanie, bo uważa, że będzie on zbyt dużym obciążeniem dla Skarbu Państwa.
We wnioskach zawarto informację, że takie zabiegi finansowe w kraju są niezbędne, a to dlatego, że irlandzkie społeczeństwo stale się starzeje i trzeba będzie znaleźć pieniądze na utrzymanie emerytów.
Bogdan Feręc
Źr: Independent