Komisja Ochrony Konsumentów miała pracowity rok
W 2021 r. ponad 37 000 kontaktowano się z infolinią Komisji Ochrony Konkurencji i Konsumentów (CCPC), a skargi miały najczęściej związek z wadliwymi towarami i usługami, które nie były wykonywane zgodnie z zawartymi umowami.
Ponad 5800 konsumentów skontaktowało się z CCPC w sprawie wadliwych towarów, ale narzekano też na usługodawców, a niektóre ze zgłoszeń dotyczyły towarów o dużej wartości, w tym samochodów. Wiele osób kontaktujących się z Komisją ds. Ochrony Konsumentów zgłaszało niewywiązanie się z usługi organizowania wesela, a tutaj usługodawcy tłumaczyli się tym, iż muszą nadrabiać covidowe zaległości, więc nie są w stanie zrealizować wszystkich umów, jakie podpisano wcześniej. W tej kwestii ponad 6000 osób miało zastrzeżenia i zgłosiło to w CCPC.
Bardzo często pytano Komisję, czy klient musi godzić się na proponowaną przez sprzedawcę naprawę sprzętu, czy może żądać wymiany wadliwego towaru, lub ubiegać się o zwrot pieniędzy, a w tym zakresie pytania dotyczyły sprzętu AGD, samochodów i innych przedmiotów codziennego użytku.
Duża część składających do CCPC skargi kwestionowała też jakość zakupionych towarów, głównie przy zakupach online, ale mówiono również o problemach z kaucjami, płatnościami i opłatami dodatkowymi. Klienci zgłaszali również swoje zastrzeżenia co do usług świadczonych przez biura podróży, firmy transportowe i usługowe związane z wypoczynkiem, ale ilość tych skarg spadła w ubiegłym roku o 68%.
Niemało było też skarg w kwestiach telekomunikacyjnych, ale i sprzętu elektronicznego, budowy domów oraz drobnych napraw.
Bardzo często konsumenci szukali na stronach CCPC i na infolinii informacji o przysługujących im prawach, ale pytali też o drogę prawną, o ile zdecydują się na taką wystąpić. Niezadowoleni z towarów lub usług poszukiwali także porad specjalistów, w tym możliwości dochodzenia roszczeń na drodze sądowej i wsparcia prawnego.
Z ogólnej liczby zgłaszających zastrzeżenia 10 472 wnioski skierowane zostały po konsultacji z CCPC na drogę postępowania sądowego w Sądzie ds. Drobnych Roszczeń, a 2564 do Europejskiego Centrum Konsumenckiego.
Bogdan Feręc
Źr: Independent