Standardowo komisarz An Gharda Síochána wybierany jest na pięcioletnią kadencję, a po tej może ubiegać się o przesłużenie kontraktu o kolejne pięć lat lub jego kontrakt może zostać przedłużony na prośbę odpowiedniego ministra.
Tak stało się w przypadku aktualnego szefa irlandzkiej policji, który swój urząd objął w 2018 roku. Z tego wynika, że powinna zakończyć się w roku ubiegłym, jednak został poproszony, aby pełnił tę funkcję przez kolejne dwa lata. Komisarz miał zgodzić się na to krótkie przedłużenie jego kadencji, jednak odrzucić propozycję, aby zostać na stanowisku na kolejne lata.
Oznacza to, że będzie on pełnił swoją funkcję do połowy 2025 roku, a wówczas skończy 60 lat.
Komisarz Drew Harris wcześniej był wysokim funkcjonariuszem północnoirlandzkiej policji PSNI i przez 16 lat zajmował stanowiska kierownicze, w tym zastępcy komendanta głównego PSNI. W 2018 roku poproszony został przez rząd w Dublinie, aby zajął się modernizacją Gardy, która wówczas targana była wieloma kryzysami wewnętrznymi. Obecnie Drew Harris miał oświadczyć, o czym donosi The Irish Times, że nie planuje kolejnego przedłużenia swojej służby na stanowisku komisarza An Gharda Síochána.
O tę sprawę zapytano też w Departamencie Sprawiedliwości Republiki Irlandii, a rzecznik resortu stwierdził tylko, że żadne rozmowy dotyczące dalszej pracy Drew Harrisa w Gardzie z minister Helen McEntee nie miały miejsca. Rzecznik dodał, iż komisarz Harris, wciąż może cieszyć się pełnym zaufaniem minister McEntee.
W sprawie wypowiedział się natomiast rzecznik Kwatery Głównej An Gharda Síochána, który w lakonicznej odpowiedzi stwierdził:
– Zgodnie ze wcześniejszą propozycją rządu, kontrakt komisarza Harrisa został przedłużony o dodatkowe dwa lata, do połowy 2025 roku.
Decyzja Drew Harrisa wynikać ma z niezgodności w zakresie opodatkowania świadczeń emerytalnych dla wyższych funkcjonariuszy Gardy, co skłoniło urzędującego szefa policji do nieprzedłużenia kontraktu. Co istotne, również sześciu z ośmiu obecnych zastępców komisarza Drew Harrisa, nie ma w planach ubiegać się o stanowisko po swoim szefie, a to oznacza, że Departament Sprawiedliwości może mieć problem z obsadzeniem tego stanowiska.
Jeżeli tak się stanie, kandydatami na funkcję szefa irlandzkiej policji pozostanie dwoje byłych funkcjonariuszy Police Service of Northern Ireland.
Termin składania kandydatur na stanowisko komisarza Gardy upływa za niecałe dwa tygodnie, jednak już teraz Stowarzyszenie Głównych Nadinspektorów Gardy wystosowało pismo do ministra finansów Jacka Chambersa, aby zareagował w kwestii opodatkowania emerytur wyższych oficerów Gardy, gdyż aktualne przepisy, więc wysokie opodatkowanie ich emerytur, staja się przeszkodą na drodze do składania kandydatur.
Jeżeli potwierdzą się doniesienia The Irish Times, o urząd szefa irlandzkiej policji ubiegać się będzie Paula Hilman i Jonathan Roberts. W obu przypadkach zasady podatkowe nie będą obejmować obecnych zastępców komisarza, gdyż większość ich pracy zawodowej wiąże się z tą w Irlandii Północnej.
Paula Hilman stanowisko zastępcy komisarza Gardy objęła w 2020 roku, natomiast Jonathan Roberts w 2022 roku.
Departament Finansów poinformował, że minister rozpatruje obecnie wniosek Stowarzyszenia, a i z uwagą sprawdza przepisy o opodatkowaniu emerytur wyższych oficerów policji. O swojej decyzji poinformuje w odpowiednim czasie.
Bogdan Feręc
Źr. The Irish Times / Belfast Telegraph
Fot. CC BY-SA 4.0 Sheila1988