Kolejna stawka podatkowa
Departament Finansów prowadzi analizę możliwości budżetowych, co przynieść ma zmiany w stawkach podatku dochodowego, czyli rząd może wprowadzić kolejną stawkę podatkową.
Propozycja padła ze strony wicepremiera Leo Varadkara, który zapowiadał już wcześniej, a zmieni całą strategię podatkową Irlandii, gdyż wprowadzi próg podatkowy w wysokości 30%. Leo Varadkar zwrócił się do ministra finansów Paschala Donohoe, o zbadanie możliwości ustanowienia kolejnej stawki podatkowej dla osób o średnich dochodach, a ta miałaby stać się odpowiedzią na potrzeby wielu osób, których dochody kwalifikują się do średnich.
Jak twierdzą przedstawiciele Fine Gael, nie mogą ujawnić obecnie większej ilości szczegółów, ale Departament Finansów rozważa możliwość wprowadzenia stawki podatkowej w wysokości 30%, co stanie się zamknięciem pewnej luki, która albo kwalifikuje podatnika do grona płatników o dochodach niskich, albo średnio wysokich.
To nie wszystko, co rząd przygotowuje do wrześniowego budżetu, bo premier Micheál Martin zapowiedział, że przygotowany jest specjalny pakiet dotyczący kosztów utrzymania, a po jego przyjęciu, rodziny odczują prawie natychmiastową ulgę, gdyż wejdzie w życie po zatwierdzeniu budżetu przez parlament. Pakiet pomocowy będzie mógł wejść w życie, gdyż jak podkreślił szef gabinetu, Irlandia dysponuje nadwyżką budżetową w kwocie ponad 5 miliardów euro, a pieniądze mogą być spożytkowane m.in. na wsparcie dla mieszkańców Irlandii.
Premier Martin powiedział również, że przyszłoroczny budżet będzie charakteryzował się wieloma programami pomocowymi, a te przynieść mają ulgę w postaci dopłat, dodatków i innego wsparcia dla osób i rodzin, które odczuwają presję kosztów i znalazły się poprzez kryzys w trudnej sytuacji.
Pakiety pomocowe pojawiać się mają w transzach, bo zaraz po przyjęciu budżetu, część wejdzie w życie wraz z końcem roku, a kolejne po rozpoczęciu roku budżetowego 2023. Premier jest też przekonany, iż pomoc budżetowa, wesprze wiele rodzin w kraju, a sfinansowane to będzie z nadwyżki budżetowej oraz możliwych do wprowadzenia podatków od wysokich zysków firm energetycznych. Tym samym szef rządu zasugerował, iż całkiem możliwy do wprowadzenia jest nadzwyczajny podatek od zysków, jakie poprzez wysokie ceny nośników energii osiągają obecnie firmy energetyczne.
Premier Martin dodał, iż prawie pewna jest już dotacja dla gospodarstw domowych, więc kolejny raz otrzymają one dodatek w postaci 200 €, który zmniejszyć ma rachunki za prąd. Podwyższony ma być też zasiłek wypłacany w ramach dotacji na ogrzewanie, ale wydłużyć ma się również okres wypłaty.
Budżet opublikowany zostanie w tym roku 27 września, a następnie zajmą się nim posłowie, którzy będą mogli wprowadzić do niego poprawki.
Bogdan Feręc
Źr: Independent