Na polskim rynku wydawniczym pojawiła się nowa publikacja, która traktuje o historii Irlandii.
Książkę można już kupić na stronie Wydawnictwa Instytutu De Republica, a jedną z jej części przygotował dyrektor Staropolskiej Akademii Nauk Stosowanych w Kielcach Filia w Dublinie dr Jarosław Płachecki.
Publikację znaleźć można na stronie Wydawnictwa Instytutu De Republica.
O książce.
Irlandia 1921–2021. Studia i szkice o państwie, prawie i polityce
Redakcja naukowa: Michał Dworski, Michał Wallner
Publikacja wydana nakładem Wydawnictwa Instytutu De Republica jest pokłosiem konferencji naukowej pod tytułem „Éire. Irlandia w XX wieku – państwo, ustrój, polityka, Polacy w Irlandii”, która odbyła się 14 grudnia 2021 roku w Lublinie. Okazją do owego spotkania i wymiany myśli była przypadająca naówczas 100. rocznica podpisania brytyjsko-irlandzkiego traktatu, na mocy którego powstało Wolne Państwo Irlandzkie (irl. Saorstát Éireann). W 1921 roku, po kilkuset latach pozostawania pod angielskim panowaniem i podejmowanych wielokrotnie próbach wyzwolenia z niewoli, Irlandczykom udało się wreszcie wywalczyć względnie niezależny byt państwowy.
Monografię otwiera tekst o Polakach w Irlandii, następnie są dwa artykuły o typowo historycznym charakterze i studium prawne poświęcone okolicznościom powstania i analizie przepisów irlandzkich w latach 1922–1936. W kolejnym artykule omówiono system wyborczy Irlandii. Jedynym artykułem anglojęzycznym prezentowanym w tym tomie jest szkic prawniczy. Całość zamyka dość zwięzły tekst o walijskich nacjonalistycznych organizacjach paramilitarnych inspirowanych działalnością Irlandzkiej Armii Republikańskiej.
Opr: Bogdan Feręc
Źr. dr Jarosław Płachecki / Wydawnictwo Instytutu De Republica
Fot. Wydawnictwo Instytutu De Republica