Kobiety więcej myślą, więc potrzebują więcej snu
Ta zależność wciąż poddawana jest pod dyskusję, a i mówi się, że nie zostało to udowodnione ponad wszelką wątpliwość, jednak badania wskazują…
Wskazują, że kobiety szybciej zasypiają niż mężczyźni, a i mają dłuższe okresy głębokiego snu, co uznano za sugestię, iż potrzebują więcej snu. U kobiet statystycznie częściej dochodzi też do bezsenności oraz stanów depresyjnych, a i podłoże hormonalne może mieć w ich przypadku wpływ na zakłócenia snu.
Ekspert ds. sny Tom Coleman powiedział:
– Toczy się na ten temat debata; jedno z badań wskazuje, że kobiety wykorzystują większą część mózgu. Wiemy, że kobiety również spędzają więcej czasu w głębokim śnie niż mężczyźni. Głęboki sen i lekki sen są równie ważne – podczas głębokiego snu zachodzi wiele procesów regeneracji fizycznej i naprawy, a podczas snu lekkiego zachodzi duża część napraw psychologicznych.
Coleman dodał, że nie jest jasne, o ile więcej snu potrzebują kobiety, a jednocześnie stwierdził:
– Widziałem warianty od 11 minut do 20 minut i więcej [w porównaniu do mężczyzn]. Może to mieć związek z tym, jak działa ich zegar dobowy, zegar biologiczny. To może działać szybko lub wolno, więc potrzebujemy zewnętrznych wskazówek, aby go dostosować. Kobiety męczą się też wcześniej. Wiele kobiet męczy się wcześniej i wymagania są inne; może ich zegary chodzą nieco szybciej i może potrzebują więcej snu. Spalibyśmy cyklami, dlatego zaleca się pięć cykli po 90 minut – to byłoby około siedmiu i pół godziny. Jednak jest tam niewielka różnica, jest to kwestia osobista. To pierwsza rzecz, którą należy ustalić: ile cykli na noc potrzebują?
Co też powiedział Tom Coleman, iż kobiety na ogół lepiej niż mężczyźni radzą sobie z zakłóceniami snu, a dodał:
– Kobiety znacznie lepiej radzą sobie z zakłóceniami snu i… więcej kobiet zwykle wstaje wcześniej i wcześniej zasypia. Przypuszczam, że jeśli spojrzymy na to ze społecznego punktu widzenia, jesteśmy stworzeni do przebywania w grupach społecznych, więc z ochronnego punktu widzenia przydatne jest posiadanie ludzi o różnych ustawieniach czasu. Znaleźliśmy wiele sposobów na odreagowanie stresu i relaksowanie. Przeglądanie telefonu nie odpręża, pobudza mózg i układ nerwowy, a przy tym bardzo uzależnia. Zachęcałbym ludzi, aby nauczyli się, jak lepiej przechodzić transformację. Osobom o pędzącym umyśle radzę – musimy dać naszemu umysłowi trochę poznawczej gumy do żucia. W tym miejscu może przydać się podcast lub relaksujące dźwięki.
Jest jeszcze jeden czynnik, który zwiększa ryzyko zachorowań, również na choroby nowotworowe, jak twierdzi WHO, a jest to praca zmianowa, bo to ona najczęściej rozregulowuje zegar biologiczny, niezależnie od tego, czy jest to u kobiet, czy mężczyzn.
Bogdan Feręc
Źr. NewsTalk
Photo by Somnox Sleep on Unsplash