Klienci mocno ograniczają zakupy. Inflacja wciąż wysoka
Wydatki konsumenckie w Irlandii zaczynają mocno spadać, co wynika z najnowszego badania grupy Kantar Worldpanel.
Powodem jest najwyższa od 2008 roku inflacja, a w supermarketach po pierwsze pojawia się mniej klientów, a po drugie ich koszyki wyraźnie się zmniejszyły. Do tego wszystkiego widoczna już jest wyraźna zmiana przyzwyczajeń zakupowych i ze sklepowych półek częściej wybierane są artykuły tańsze oraz marek własnych.
W okresie 12 ostatnich tygodni do 10 lipca tego roku sprzedaż artykułów spożywczych obniżyła się o 3,1%, a wyraźny, bo na poziomie 0,9% spadek obserwowany jest w czterech ostatnich tygodniach przed pierwszą dekadą lipca.
Sprzedaż artykułów spożywczych marek własnych zwiększyła się w omawianym okresie o 1,5%, ale ogółem, w sklepach sieciowych wydaliśmy o 19 milionów euro więcej, niż było to przed rokiem, a supermarketami, które zanotowały wzrosty sprzedaży, są Tesco, Dunnes Stores, Lidl oraz sprzedawcy detaliczni w internecie, gdzie popyt wzrósł o 1/5.
Niższa sprzedaż spożywcza, odbijać się też będzie na producentach i importerach, więc i oni zaczęli już ograniczać zakupy oraz produkcję, co może prowadzić nas do wniosku, iż ożywienie gospodarcze po pandemii, za chwilę się zakończy i firmy z Irlandii zaczną wprowadzać modele oszczędnościowe swojego funkcjonowania.
Widać to wyraźnie w wydatkach przedsiębiorstw, informuje grupa biznesowa IBEC, a powodem są rosnące koszty zakupu energii, wzrastające stopy procentowe kredytów, wyższe płace, nowe przepisy prawa pracy, co osłabia potencjał firm, a sytuacja na rynkach międzynarodowych wpływa na kondycję eksporterów, bo i ci odczuwają mocne ograniczenia zamówień.
Z badania Kantar dowiadujemy się też, że średnia cena artykułu spożywczego w sklepie podniosła się rok do roku o 6,3%.
W Irlandii najpopularniejszą siecią jest obecnie Tesco, które zastąpiło na pozycji lidera sprzedaży detalicznej Dunnes Stores, a kolejnymi sklepami z najwyższym udziałem w rynku są SuperValu, Lidl oraz Aldi.
Swoje badanie opublikował też Central Statistics Office, a w tym opracowaniu pojawiła się informacja, że z powodu inflacji najbardziej cierpią teraz osoby starsze, mieszkające samotnie i wynajmujące mieszkania. Grupą gospodarstw domowych, których inflacja dotyka najbardziej, są te z najniższymi dochodami, przede wszystkim na terenach wiejskich.
Wg CSO inflacja za czerwiec wyniosła 9,1%, a ceny konsumpcyjne podniosły się o ponad 10%, co stanowi wyzwanie dla gospodarstw domowych w kraju. Jako główny czynnik ubożenia irlandzkiego społeczeństwa CSO podaje koszt zakupu energii, a jest to też podstawowy impuls do napędzania inflacji w kraju.
Bogdan Feręc
Źr: Kantar/IBEC/CSO