Ogólnie nie można nazwać mieszkańców Irlandii mistrzami kierownicy, bo zasady panujące na drogach traktowane są tutaj z dużą lekkością, a i czasami można odnieść wrażenie, iż proces nauki kierujących wciąż trwa i przeciągnie się na dłuższy okres.
W tej sprawie postanowiono nawet przeprowadzić badania, ale dotyczyło ono obaw kierowców, więc możliwości rezygnacji z użytkowania swojego wozu, gdy zachodzą specjalne okoliczności. Badanie zleciła marka samochodowa ISUZU, a zapytano użytkowników dróg na wyspie, czy rezygnują z jazdy samochodem w złą pogodę?
Wynik może zaskoczyć, bo wydaje się, że im gorsze warunki atmosferyczne, aut na drogach jest więcej, ale w pewien sposób przeczą temu wyniki ankiety.
Aż 73% respondentów odpowiedziało, że odczuwają lęk lub niepokój, jeżeli mają prowadzić swoje auto zimą, a kiedy zapowiadane są bardzo trudne warunki, więc np. oblodzenie lub śliska nawierzchnia, w ogóle rezygnują z jazdy. Tu pojawi się jeszcze jedno zaskoczenie, bo to nie starsze pokolenia obawiają się gorszych warunków drogowych, a ludzie młodzi.
Podczas prowadzenia ankiety ujawniło się, że 83% kierowców w wieku od 18 do 29 lat rezygnuje lub odmawia prowadzenia samochodu w trudnych warunkach atmosferycznych. Dla porównania, odsetek osób w wieku 60 lat i starszych, jaki odmawia prowadzenia w złą pogodę auta, wynosi tylko 62%
Podczas ankiety zapytano też, co najczęściej skłania kierowców do rezygnacji z prowadzenia własnego samochodu, a w kolejności są to:
– oblodzenie i śliska nawierzchnia 60%
– marznący deszcz lub śnieg ograniczający widoczność 48%
– słońce nisko na nieboskłonie, które świeci w oczy 43%
– utknięcie w śniegu 40% (W Irlandii?)
– mgła 39%
To oczywiście główne przyczyny, ponieważ są jeszcze te rzadziej wymieniane, a zaliczono do nich szybko zapadający zmrok, duże natężenie ruchu i najrzadziej drogowe akcje Gardy.
Bogdan Feręc
Źr. Independent