Site icon "Polska-IE najbardziej politycznie-społeczno-gospodarczy portal informacyjny w Irlandii
Reklama
Reklama

Kelleher z zadowoleniem przyjmuje tymczasowe porozumienie w sprawie emisji przemysłowych na poziomie UE

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Eurodeputowany Fianna Fáil Billy Kelleher powiedział, że zakończenie negocjacji w sprawie dyrektywy o emisjach przemysłowych jest pożądanym krokiem i zmniejszy zanieczyszczenie powietrza, wody oraz gleby, prowadząc do zdrowszego środowiska dla europejskich (irlandzkich?) obywateli.

Kelleher przemawiał po ogłoszeniu tymczasowego porozumienia politycznego między Parlamentem Europejskim a Radą Europejską.

Billy Kelleher:

– Nie ma dwóch zdań. Była to trudna sprawa zarówno dla negocjatorów Rady, jak i Parlamentu. Obie strony musiały pójść na ustępstwa, aby zapewnić osiągnięcie porozumienia.

– Dla Irlandii jednym z najważniejszych rezultatów porozumienia jest wyłącznie bydła z zakresu dyrektywy. Kwestia ta, wraz z klauzulą wzajemności, zostanie rozpatrzona przez Komisję Europejską do grudnia 2026 r.

– Jest to coś, co zostanie przyjęte z zadowoleniem przez producentów mleka w Irlandii, bo postawiłoby ich pod dużą presją finansową i administracyjną.

– Niewłączenie bydła nie oznacza jednak, że powinniśmy spocząć na laurach. Wszyscy musimy podwoić wysiłki na rzecz ograniczenia wszelkich form emisji z naszych gospodarstw – jest to ogólnie rzecz biorąc, postępowanie słuszne i nie powinniśmy czekać, aż zrobi to prawodawstwo UE.

– W odniesieniu do trzody chlewnej i drobiu uzgodniono nowe, niższe progi, które obejmą większą liczbę gospodarstw. W przypadku świń zwolnienia zostaną przyznane producentom ekologicznym i gospodarstwom prowadzącym działalność w ramach ekstensywnych metod produkcji rolnej. Będzie to trudne. Konieczne jest wsparcie, które należy wdrożyć, aby umożliwić przejście i wywiązanie się z obowiązków.

– Cała nasza działalność gospodarcza generuje emisje w tej czy innej formie. Uważam, że osiągnięto właściwą równowagę pomiędzy wywieraniem presji na zmniejszenie emisji, a jednocześnie uznaniem, że nie możemy nadmiernie obciążać właścicieli przedsiębiorstw i gospodarstw rolnych. To wyważony tekst i będę go wspierać, gdy w przyszłym roku trafi on do Parlamentu.

Opr. Bogdan Feręc

Źr. MEP Billy Kelleher

Photo by Marcin Jozwiak on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
Reklama
Reklama
Reklama
Exit mobile version