Kelleher wzywa do wprowadzenia krajowego programu fermentacji beztlenowej
– Konieczne są środki podatkowe, aby pomóc w pokryciu kosztów krótkoterminowej dzierżawy dodatkowych gruntów –
Eurodeputowany Fianna Fáil Billy Kelleher powiedział, że decyzja Komisji Europejskiej o nieprzedłużaniu odstępstwa dotyczącego azotanów spowoduje poważne wstrząsy i wyzwania finansowe dla irlandzkiego rolnictwa.
Kelleher, poseł do Parlamentu Europejskiego z Irlandii Południowej, w której znajduje się większość gospodarstw objętych odstępstwem, dodał, że rząd irlandzki musi teraz wkroczyć i wspierać rolników za pomocą szeregu mechanizmów krótko-, średnio- i długoterminowych.
Billy Kelleher:
– Skutkiem netto utraty odstępstwa będzie walka producentów mleka o dodatkowe grunty, których stać na dzierżawę gruntów. Będzie to oznaczać, że producenci mleka będą konkurować z rolnikami zajmującymi się uprawą roli, a rolnicy zajmujący się uprawą roli będą konkurować z hodowcami bydła wołowego i owiec o ograniczoną ilość gruntu. W pierwszej kolejności rząd w ramach budżetu na rok 2024 powinien dokonać przeglądu i zmiany kodeksu podatkowego, aby krótkoterminowa dzierżawa tych gruntów była tańsza. W perspektywie średnioterminowej musimy wykazać się większą kreatywnością w sposobie radzenia sobie z emisją azotu przez nasze stada mleczne. Potrzebujemy większej pojemności do przechowywania gnojowicy we wszystkich naszych gospodarstwach oraz mechanizmów, dzięki którym nasi producenci mleka będą mogli współpracować z sąsiadującymi gospodarstwami niemlecznymi, aby rozprowadzać gnojowicę w bezpieczny i zrównoważony sposób. Jednak w dłuższej perspektywie jedynym realnym sposobem ostatecznego uporania się z gnojowicą organiczną z naszych gospodarstw mlecznych jest fermentacja beztlenowa (AD). Skrytykowałem wówczas zapowiedź rządowego projektu pilotażowego i miałem rację. Decyzja pokazała brak planowania i wsparcia dla AD ze strony niektórych elementów rządu. Gdybyśmy dokonali prawidłowych inwestycji dwa do trzech lat temu, mielibyśmy już działających wiele dużych obiektów AD. Instalacje te pobierają gnojowicę i inne produkty i przetwarzają je na biogaz i organiczny poferment. Cały sektor – spółdzielnie, organizacje rolnicze, rolnicy i rząd musi skorzystać z tej sprawdzonej technologii. W Partii Parlamentarnej Fianna Fáil złożę wniosek o inwestycję w krajowy program fermentacji beztlenowej i wsparcie z budżetu na rok 2024. Dodatkowo, ministrowie Fianna Fáil muszą przekonać ministra środowiska o konieczności zaakceptowania takiego programu w ramach naszych planów działań w dziedzinie klimatu na przyszłość. Irlandzki przemysł mleczarski jest integralną częścią naszego sektora rolno-spożywczego, a poprzez nasze gospodarstwa mleczne w regionalnej Irlandii i naszą sieć spółdzielni jest siłą napędową setek społeczności. Musimy ich wspierać.
*
Panie pośle, czy nie uważa Pan, że gnojowica, jest znacznie lepszym nawozem, niż te produkowane sztucznie i nie powinno się rozpocząć walki o jej pełne przywrócenie do użytku? Skoro UE wprowadza zakaz używania gnojowicy, a daje w zastępstwie środki chemiczne, gołym okiem widać, że jej cele rozmijają się z oczekiwaniami społeczeństwa, które chce żyć zdrowiej i jeść naturalnie. Od tysięcy lat pola nawożone były produktami przemiany materii zwierząt hodowlanych, a śmiem twierdzić, że ludzkość nie wymarła od tego. Po co więc idziemy w chemikalia, skoro mamy doskonałe nawozy, których właściwie nie umiemy w inny sposób wykorzystać. Pamiętam z Polski, że takie biogazownie zasilane nawozem z obór i chlewów, działały kiedyś w mojej ojczyźnie, więc może trzeba zawiązać współpracę w tym dość intensywnym zapachowo temacie?
Opr. Bogdan Feręc
Źr. MEP Billy Kelleher