KE prognozuje wyższy wzrost gospodarczy Irlandii

Najnowsza prognoza gospodarcza, jaką opublikowała Komisja Europejska, pokazuje, iż wynik ekonomiczny Irlandii w tym roku powinien być nieco wyższy, niż mówiono wcześniej.

KE wzięła pod uwagę wskaźnik nastrojów, co ma być wyznacznikiem zmian, ale też spadek inflacji, chociaż lepszym określeniem będzie w tym przypadku jej spowolnienie. W związku z tym Komisja Europejska uznała, że tzw. realne PKB Irlandii w tym roku wzrośnie do 4,9%, a w roku kolejnym do 4,1%.

Komisja stwierdza też, że ogólne unijne perspektywy są lepsze od oczekiwanych i pomimo wojny na Ukrainie cała gospodarka UE wchodzi w 2023 rok ze znacznie wyższymi wynikami od wcześniej zapowiadanych. Prognoza ekonomiczna dla Unii Europejskiej podniesiona została do 0,8%, natomiast dla strefy euro do 0,9%.

Takie przewidywania są możliwe, gdyż w sektory ekonomiczne w UE odpowiednio zareagowały na wojnę na Ukrainie i nastawiły się też po wielu ostrzeżeniach na unikanie recesji technicznej. Jednocześnie prognoza dotycząca unijnej inflacji została obniżona i dzieje się tak zarówno dla bieżących 12 miesięcy, jak i dla roku kolejnego.

Komisja Europejska szczegółowo nakreśliła wyniki ekonomiczne Irlandii, a zaznaczyła, że realne PKB na wyspie w IV kwartale 2022 roku wzrosło o 3,5% kwartał do kwartału, co z kolei dało szacowany roczny wzrost na poziomie 12,2% za cały 2022 rok.

W sprawozdaniu, jakie zostało opublikowane przez Komisję Europejską, można również przeczytać:

Irlandzki rynek pracy nadal radzi sobie bardzo dobrze, a stopa bezrobocia wyniosła w grudniu 4,3%. Pomimo doniesień o redukcji personelu przez niektóre duże firmy technologiczne na całym świecie, pozostało to bez widocznego negatywnego wpływu na Irlandię, gdzie sektor wielonarodowy zwiększył zatrudnienie w 2022 r. o 9%. Poprawiały się również oczekiwania dotyczące zatrudnienia za grudzień ub. roku. Silny rynek pracy wraz z bardzo wysokimi oszczędnościami gospodarstw domowych stanowią podstawę dalszego wzrostu konsumpcji prywatnej. Inwestycje zagraniczne w pierwszej połowie 2023 r. będą silne, jak sygnalizowała IDA Ireland, podczas gdy nieco lepsze perspektywy globalne, które mają wspierać eksport. Inflacja HICP ma pozostać wysoka na początku tego roku, a następnie stopniowo spadać do 4,4% w całym 2023 r. i 2,1% w 2024 r.

Komisja powiedziała również, iż gospodarka unijna dobrze przeszła 2022 rok, a szacowana stopa wzrostu wynosi 3,5%, podobnie jak w przypadku strefy euro. Dobrze w UE wygląda również poziom magazynowania gazu, bo poprzez wprowadzone przez firmy i osoby prywatne oszczędności nastąpił spadek zużycia, a w magazynach jest obecnie znacznie więcej zapasów, niż wynosiła średnia z lat poprzednich. Komisja Europejska zaznaczyła, że wciąż dywersyfikować będzie źródła dostaw tego paliwa, a i spodziewa się, że ceny będą się teraz utrzymywać na poziomie porównywalnym do tego sprzed rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Na unijnym rynku pracy sprawa też wygląda dobrze, bo stopa bezrobocia na koniec 2022 roku wyniosła 6,1%, co jest wynikiem historycznie niskim.

Wypowiadając się o ogólnej sytuacji w UE, Komisja Europejska mówi:

– Zaufanie się poprawia, a styczniowe badania sugerują, że aktywność gospodarcza również powinna uniknąć spadku w pierwszym kwartale 2023 r. Jednak przeciwny wiatr pozostaje silny. Konsumenci i przedsiębiorstwa nadal borykają się z wysokimi kosztami energii, a inflacja bazowa (inflacja zasadnicza z wyłączeniem energii i nieprzetworzonej żywności) w styczniu nadal rosła, jeszcze bardziej zmniejszając siłę nabywczą gospodarstw domowych. Ponieważ presja inflacyjna wciąż się utrzymuje, zacieśnianie polityki monetarnej będzie kontynuowane, co będzie miało wpływ na działalność biznesową i hamować będzie inwestycje.

Rekordowy poziom inflacji osiągnięty został w strefie euro w październiku 2022 roku i wynosił ówcześnie 10,6%, a wstępne dane o styczniu tego roku mówią, iż inflacja w tym przypadku zamknie się na poziomie 8,5%, na co wpływać będą niższe ceny energii na rynkach hurtowych.

Przewiduje się również, że inflacja zasadnicza, która w 2022 roku wynosiła 9,2%, obniży się do 6,4% w tym roku, a do 2,8% w roku 2024. W strefie euro inflacja za rok ubiegły wyniosła 8,4%, w tym obniżyć się ma do 5,6%, a w przyszłym do 2,5%.

Dane skomentował komisarz ds. gospodarczych Unii Europejskiej Paolo Gentiloni, który powiedział:

– Gospodarka UE przekroczyła w zeszłym roku oczekiwania. Weszliśmy w rok 2023 na mocniejszych podstawach, niż oczekiwano: ryzyko recesji i niedoborów gazu zniknęło, a bezrobocie pozostaje na rekordowo niskim poziomie. Jednak Europejczyków wciąż czeka trudny okres. Nadal oczekuje się, że wzrost spowolni z powodu silnych przeciwności, a inflacja będzie stopniowo uwalniać się od siły nabywczej w nadchodzących kwartałach.

Bogdan Feręc

Źr: European Commission

Photo by Andrei Carina on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Ciepły lutowy wiecz
(Po)Walentynkowa Pol