Katolicy z Irlandii krytykują otwarcie olimpiady w Paryżu
Ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich we Francji odbiła się echem na całym niemal świecie, a przeważały głosy krytyki, chociaż takich nie było ze strony komunizujących władz Unii Europejskiej.
W Unii Europejskiej głosy były podzielone, chociaż może się wydawać, że osoby wierzące głośniej wyrażały swoje niezadowolenie, natomiast zwolennicy tłumaczyli to, jako wizję artystyczną i wyraz otwartości na wszelkie odmienności, jakie obecnie stają się normą, a przynajmniej podejmowane są próby usankcjonowania takich zachowań.
Wynaturzenia przedstawione podczas ceremonii, która w jednym z elementów obrażała katolików, a ci dotknięci zostali podczas inscenizacji do złudzenia przypominającej Ostatnią Wieczerzę, skrytykowane zostały w mocny sposób przez wielu mieszkańców Irlandii, bo wyraźnie wskazywali, że obraża to ich uczucia religijne.
Dziennikarze, którzy relacjonowali niedzielną pielgrzymkę na Croagh Patrick, zapytali wprost, jakie mają odczucia po obejrzeniu ceremonii otwarcia igrzysk, a wówczas nazwana ją jako „bluźnierczą”.
Padały wyrazy oburzenia, a dodawano, że stanowiła ona „kpinę z chrześcijaństwa”.
Poruszeni zostali tym również protestanci z wyspy, których zapytano o ich odczucia, więc mówiono, iż odniesienia do obrazu Leonarda da Vinci były bardziej niż widoczne i analogie stały się jasne, więc można było uznać tę część widowiska za obrazę uczuć religijnych katolików.
Określenia, jakich używali Irlandczycy wobec występu wypacykowanych drag queens, były ostre, a mówili, iż było to „obrzydliwe, straszne i przerażające”, oraz to, że nigdy nie powinno mieć miejsca.
Reakcje świata również nie przeszły bez echa, ponieważ tuż po zakończeniu ceremonii otwarcia, kiedy w mediach społecznościowych zaczęły pojawiać się komentarze osób prywatnych, z finansowania igrzysk zaczęli wycofywać się niektórzy sponsorzy. W reakcji na szeroką krytykę świata katolickiego swoje wystąpienie skierował do nich prezydent Francji Emmanuel Macron i przeprosił wszystkich tych, którzy poczuli się urażeni.
To jednak nie naprawiło krzywd w opinii katolików, którzy są zdania, że igrzyska olimpijskie odeszły już od swojej pierwotnej idei, bo promocji doczekała się „lewacka chora tolerancja”.
Przypominano również, że jedną z najciekawszych ceremonii ostatnich lat była ta z otwarcia igrzysk w Wielkiej Brytanii, a i nazwano ją „ostatnią normalną” w nowożytnej historii Europy.
Bogdan Feręc
Źr. Independent/BBC/ mat. internetowe
Fot. Public domain Leonardo da Vinci