Site icon "Polska-IE najbardziej politycznie-społeczno-gospodarczy portal informacyjny w Irlandii
Reklama
Reklama

Kamery dla Gardy są już zamawiane

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Minister Helen McEntee poinformowała na swojej stronie platformy X, że jest niezwykle zadowolona z szybkiego procesu zmiany przepisów i wprowadzeniu do użycia kamer osobistych, jakie na służbie nosić będą irlandzcy funkcjonariusze Gardy.

Minister sprawiedliwości dodała, że stanie się to już tej jesieni, jednak w tej sprawie pojawiają się również wątpliwości, a mówi nawet się o łamaniu przepisów o ochronie wizerunku. W przepisach jest jednak zapis, że o ile kamery przypięte do mundurów policjantów będą tam przez cały czas służby, to zapis prowadzony będzie wyłącznie podczas interwencji.

Pilotażowo program kamer osobistych wprowadzony zostanie w początkach przyszłego roku, a i An Garda Síochána zmieniła już swoje wewnętrzne przepisy, które mówią o używaniu kamer osobistych.

Wiele organizacji zajmujących się ochroną praw obywatelskich wyraża jednak obawy, a twierdzą, że będzie to naruszenie części zasad, jakie obowiązują w Irlandii, na co wskazywać ma m.in. zmiana wewnętrznych przepisów Gardy.

Te twierdzenia odrzucają władze irlandzkiej policji, a przyznają, że kamery mogą być nowością w kraju, jednak wprowadzone będą z kilku powodów. Przede wszystkim zwiększyć mają bezpieczeństwo pracy policjantów służb patrolowych, bezpieczeństwo publiczne i będą rejestrować pracę związaną z aresztowaniami i opanowaniem tłumów, a pomagać będą w sprawach karnych, kiedy trudno jest ustalić, jaki był przebieg zajścia z udziałem Gardy.

Garda uważa również, że wykorzystanie kamer osobistych będzie w zgodzie z przepisami RODO, a po włączeniu urządzenia będzie one oznaczone czerwoną diodą, aby wyraźnie wskazywała, kiedy jest w trybie nagrywania. Władze policji rozważają również wprowadzenie zasady, aby przed uruchomieniem kamery, funkcjonariusz informował, iż rozpoczyna nagrywanie swojej interwencji i, że nagranie może posłużyć jako dowód w sądzie.

Nagrania, które okażą się zbędne, a automatycznie przesyłane do policyjnego systemu PULSE, będą kasowane. Materiał dowodowy w postaci nagrania, o ile nie uda się na jego podstawie ustalić sprawców, również będzie kasowany po 31 dniach od zajścia. Jedynie nagrania, które służyć mają w prowadzeniu postępowania lub zakwalifikowane zostaną, jako materiał dowodowy, przechowywane mają być do całkowitego zakończenia sprawy, więc usunięte będą po procesie sądowym.

Garda testować będzie kamery od trzech producentów, a mieszkańcy miast, w których będzie prowadzony program, zostaną o tym poinformowani. Obecnie mówi się o Dublinie, Cork i Galway, jednak nie podano w tej sprawie żadnych konkretów.

Bogdan Feręc

Źr. X Helen McEntee

Fot. X Helen McEntee

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
Reklama
Reklama
Reklama
Exit mobile version