Site icon "Polska-IE najbardziej politycznie-społeczno-gospodarczy portal informacyjny w Irlandii
Reklama
Reklama

Kamerun rozpoczął program rutynowych szczepień przeciwko malarii

Reklama
Reklama

Judith, a six-month-old girl child just received her first injection of the “RTS, S” vaccine to the encouragement and songs of nurses at a small hospital in the town of Soa, 20 km from the capital Yaoundé, one of the numerous vaccination centers in 42 districts declared “priority” by the government of Cameroon. Cameroon is in the process of administering the new malaria vaccine across 10 regions, within the 42 health districts with the highest prevalence of the disease, which are home to some 2 million children under 5 years of age. 100,00 children will receive three doses each during the first phase of the immunization campaign. More than 330,000 doses of the WHO-recommended RTS,S malaria vaccine arrived in the country on 21 November 2023 – an historic step towards broader vaccination against one of the deadliest diseases for African children. This shipment signaled that malaria vaccination was moving out of its pilot phase, and Cameroon became the first country to begin vaccination through Gavi-supported routine immunization programmes in Q1 2024.

Reklama
Reklama

Prawie 2 tys. dzieci zostało zaszczepionych w ramach rozpoczętego w Kamerunie rutynowego programu szczepień. To pierwszy kraj w Afryce, który na taką skalę prowadzi tego typu akcję. W pierwszej kolejności preparat został podany sześciomiesięcznym niemowlętom, ale to zaledwie początek długotrwałego procesu, który tylko w tym roku docelowo ma objąć 250 tys. dzieci.

Szczepionka została certyfikowana przez WHO po pilotażowym wdrożeniu w niektórych krajach afrykańskich. Dostawy preparatu, które dotarły do Kamerunu pod koniec ubiegłego roku, sygnalizowały, że szczepienia przeciwko malarii wychodzą z fazy pilotażowej. Teraz stało się to faktem i jest to pierwszy kraj, który rozpoczął szczepienia w ramach rutynowych programów wspieranych przez GAVI – publiczno-prywatne globalne partnerstwo, którego celem jest zwiększenie dostępu do szczepień w krajach rozwijających się.

© UNICEF_UNI506550_Beguel

UNICEF jako największy światowy dostawca szczepionek, poprzez ich zakup, transport i dystrybucję, odegrał ważną rolę w poszerzaniu zakresu tego projektu w Kamerunie. Organizujemy także programy szkoleniowe dla personelu medycznego oraz stale wspieramy specjalistów w ich kluczowej roli polegającej na angażowaniu rodziców i społeczności w propagowanie tej ratującej życie inicjatywy.

Wykorzystanie szczepionek jest istotne w walce z malarią, szczególnie w przypadku ochrony dzieci, które są najbardziej narażone na najcięższe formy tej choroby. Szczepionka przeciwko niej jest bezpieczna i skuteczna. W samym Kamerunie przyczyniła się do zmniejszenia liczby hospitalizacji i zgonów o ponad jedną trzecią.

© UNICEF_UNI506547_Beguel

W ujęciu globalnym nie należy jednak spodziewać się zmniejszenia częstotliwości występowania malarii w najbliższym czasie ze względu na słabe systemy opieki zdrowotnej, ubóstwo strukturalne i kryzysy wpływające na dostęp do podstawowych usług medycznych i sanitarnych. Co więcej, zmiany klimatyczne i wzrost temperatur zwiększają populację i obszar występowania komarów, a w konsekwencji liczbę przypadków zakażenia malarią.

Najistotniejsze dane:

UNICEF Polska 

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
Reklama
Reklama
Reklama
Exit mobile version